Wesela dopiero jesienią przez koronawirusa fot. Adobe Stock

Tradycyjne wesela na kilkaset osób jesienią? Stanowisko rządu jest jasne

Jeśli nowożeńcy marzą o hucznej imprezie, muszą poczekać jeszcze kilka miesięcy. Rząd traktuje wesela jak imprezy masowe. Latem na pewno się nie odbędą.
/ 24.04.2020 11:03
Wesela dopiero jesienią przez koronawirusa fot. Adobe Stock

To pytanie zadaje sobie większość par, która planowała w 2020 roku powiedzieć sobie sakramentalne „tak”: „Czy z powodu pandemii koronawirusa będziemy musieli przełożyć swoje wesele?” Niestety odpowiedź w tej sprawie nie jest jednoznaczna, bo wiele zależy od szczegółów ceremonii. Jeśli zakochani marzą o wystawnej ceremonii i typowym polskim weselu, ministrowie są zgodni. 

Kiedy można będzie organizować wesela w 2020 roku? 

Jak podaje dziennikarz Krzysztof Berenda z RMF FM, wesela dla kilkuset gości traktowane są przez rząd tak samo jak imprezy masowe. Dotyczą ich zasady obowiązujące wobec koncertów, wystaw i innych zgromadzeń. Oznacza to, że szybko nie zostaną dozwolone. 

Ministrowie jasno mówią, że tradycyjne wesela na 200-300 osób najwcześniej wrócą jesienią.- mówi Berenda 

Czy to oznacza, że wszystkie pary, które latem planowały świętowanie zaślubin, już teraz powinny szukać nowego terminu? Jeśli są w stanie dokonać pewnej korekty w planach, możliwe będzie, że uda im się zorganizować przyjęcie w wybranym terminie

Rząd rozważa bowiem, czy od czerwca nie zezwolić na organizowanie wesel do 50 osób. Choć nie wydaje się to wiele, pozwoli na celebrowanie ślubu w gronie najbliższych osób. 

Czy śluby są dozwolone w czasie pandemii koronawirusa? 

Sama uroczystość zaślubin w kościele lub urzędzie jest dozwolona. W przypadku sakramentu młodej parze może towarzyszyć ograniczona liczba gości, która wynosi jedną osobę na 15 m2 kościoła. Jeśli świątynia jest duża, to nawet kilkadziesiąt osób. 

Śluby cywilne są nieco bardziej skomplikowane. To, czy się odbędą, zależy od narzędnika danego USC. Jeśli już zostają przeprowadzone, stosowane są bardzo restrykcyjne środki ostrożności. Para młoda musi mieć na sobie maseczki ochronne, a towarzyszyć im może tylko garstka osób, najczęściej  tylko świadkowie. 

Zobacz więcej wiadomości o koronawirusie:
Kiedy można zdjąć maseczkę w miejscu publicznym? Jest kilka takich sytuacji
Znalazłaś w sieci test na koronawirusa za 140 zł? Uważaj, bo to działanie oszustów
Kwarantanna potrwa do września? Wojsko na ulicach i godzina policyjna
Koniec z podnoszeniem cen maseczek ochronnych? Ministerstwo ustali cenę maksymalną
Dwaj lekarze pokonali koronawirusa. Mieli nieznany dotąd nikomu objaw COVID-19