Szczepionka na koronawirusa fot. Adobe Stock

Testy szczepionki na koronawirusa zostały wstrzymane. Daje zagrażający życiu efekt uboczny

Firma AstraZeneca wstrzymała testowanie swojej szczepionki na Covid-19. Może być niebezpieczna dla niektórych pacjentów.
/ 09.09.2020 10:58
Szczepionka na koronawirusa fot. Adobe Stock

Koncerny farmaceutyczne z całego świata prześcigają się w przygotowaniu skutecznej szczepionki na Covid-19, która mogłaby pomóc walczyć z globalną pandemią. Sukces w tej dziedzinie odniosła już Rosja, która zapewnia, że ma gotowy specyfik, który lada moment będzie w sprzedaży. Równie dobrze szło koncernowi AstraZeneca. Ich szczepionka trafiła bowiem do ostatniej fazy testów na ludziach. Teraz media z całego świata donoszą, że te zostaną jednak wstrzymane. 

Testy nad szczepionką na koronawirusa wstrzymane

Jak informuje CNN, brytyjsko-szwedzki koncern wstrzymał testy kliniczne eksperymentalnej szczepionki na koronawirusa. Wszystko przez to, że u jednego z ochotników, wykryto groźne skutki uboczne.

Standardowy proces przeglądu wyników, skłonił do przerwy w szczepieniach w celu zbadania zabezpieczeń - przekazał mediom rzecznik AstraZeneca

Koncern stworzył szczepionkę na Covid-19 przy współpracy z naukowcami z uniwersytetu w Oxfordzie. To właśnie w Wielkiej Brytanii wykryto u jednego z ochotników,  którzy przyjęli szczepionkę, groźny dla życia skutek ubocznyNie ujawniono jednak, o jaki dokładnie chodzi. Zagraniczne media zapewniają jednak, że testowany pacjent wrócił już do zdrowia i nie zagraża mu niebezpieczeństwo.  

Naukowcy przekonują, że wstrzymanie testów szczepionki na tym etapie znacznie opóźni koniec fazy wypróbowywania szczepionki. AstraZeneca informowało, że wprowadzenie szczepionki na rynek może nastąpić do końca roku, lub na początku przyszłego.Teraz musimy liczyć się z minimum kilkutygodniowym opóźnieniem. 

Wielu epidemiologów i lekarzy jest tym zaniepokojonych, bowiem ich zdaniem tylko skuteczna szczepionka pozwoli nam walczyć z koronawirusem i opanować rozprzestrzeniającą się w zawrotnym tempie pandemię. Przypomnijmy, że na całym świecie potwierdzono już 27,5 mln przypadków zakażenia Covid-19. Zmarło niemal 900 tys. osób. 

Może cię też zainteresować: 
Rodzice pokazują absurdalne plany lekcji swoich dzieci. 3-godzinne okienka, obiad godzinę po zakończeniu zajęć
Nauczyciele drżą o życie. Ma być im podana szczepionka, która nie przeszła wszystkich testów
Minister przedstawił nowy plan walki z koronawirusem jesienią. Będzie drugi lockdown?
Ekspertka: w tym roku szczepienie na grypę to konieczność. Zaszczepisz się?