Szampon dla dzieci fot. Adobe Stock

Szampon dla dzieci zwalcza koronawirusa? Naukowcy zdradzili, jakie produkty dezynfekują najskuteczniej

Nie tylko żel dezynfekujący może zapewnić nam bezpieczeństwo. Szampon dla dzieci radzi sobie równie dobrze.
/ 23.10.2020 13:29
Szampon dla dzieci fot. Adobe Stock

Od samego początku pandemii koronawirusa naukowcy przypominają, że skutecznym sposobem na walkę z patogenem jest regularne dezynfekowanie przedmiotów i dłoni. Do tego celu należy używać specyfików o min. 70% zawartości alkoholu. W drogeriach nie brakuje specjalnych żeli i płynów antybakteryjnych, ale naukowcy sprawdzili, jakie produkty higienicznie równie skutecznie zwalczają SARS-CoV-2. Wyniki są zaskakujące. 

Jakie produkty skutecznie dezynfekują?

Jak informuje „Journal of Medical Virology”, Zespół z Penn State University przeprowadził testy, w których sprawdził m.in. kilkanaście płynów do płukania ust lub nosa oraz... szampony dla dzieci. Na ich działanie wystawiony podobny w budowie i znany już ludziom koronawirus HCoV-229e.

Testy przeprowadzone przez ekspertów wykazały, że wszystkie wymienione środki skutecznie zmniejszały aktywność wirusa. Każdy z nich w innym stopniu. Najmniej skutecznie, ale wciąż dobrze poradził sobie szampon dla dzieci. 

Przy czasie kontaktu z wirusem wynoszącym 1 i 2 minuty 1-procentowy roztwór szamponu dla dzieci był w stanie zniszczyć odpowiednio ponad 99% i ponad 99,9% lub więcej wirusa. Najszybciej wirusa zlikwidował płyn do płukania jamy ustnej. Dezaktywował 99,99% wirusa już po 30 sekundach.

Trzeba brać pod uwagę to, jak niewiele mamy obecnie środków do walki z koronawirusem. Nawet jeśli okaże się, że badane przez nas produkty ograniczają transmisję patogenu zaledwie o 50 proc., to i tak będzie to duży krok naprzód - podkreśla dr Craig Meyers, autor badania. 

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata: 
Kierowca karetki zakażony koronawirusem, zmarł z powodu braku miejsca w szpitalach
Pogrzeb bez najbliższych. Decyzją sanepidu, żałobnicy musieli się rozejść. Zmarły miał koronawirusa
"Żarty się skończyły i teraz ludzie powinni się nastawić na drugi lockdown. Już brakuje miejsc w szpitalach..."
Masz tę grupę krwi? Możliwe, że jesteś bardziej odporna na koronawirusa