Z każdym rokiem przybywa kleszczy w Polsce i innych europejskich krajach. Uważa się, że za tę sytuację odpowiadają zmiany klimatu, głównie bardzo łagodne zimy. Coraz więcej mówi się więc o boreliozie, która jest przenoszona przez te insekty, szczególnie że kleszcze można spotkać już nie tylko w lasach, ale czasem w miejskich parkach, na łąkach, a nawet… na własnym podwórku.
Według najnowszych badań, które powstały przy współudziale naukowców ze Słowacji i Polski (m.in. z Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu), jeśli chcemy chronić się przed ugryzieniem kleszcza, należy zwrócić uwagę na… własnego smartfona.
Wyniki badań, cytowane przez PAP, opublikowano właśnie w czasopiśmie „Ticks and Tick-borne Diseases”. Za ich opracowanie odpowiadali po polskiej stronie m.in. prof. Leszek Jerzak i prof. Piotr Tryjanowski, a także studentka weterynarii, Martyna Frątczak.
Dlaczego telefony komórkowe przyciągają kleszcze?
Smartfony wytwarzają promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości 900 MHz. Według badań, to właśnie ono przyciąga kleszcze. Dlaczego? W świecie zwierząt powszechny jest tzw. zmysł magnetyczny, który powstał w odpowiedzi na siły ziemskiego pola magnetycznego.
Pojawienie się „na horyzoncie” sztucznego promieniowania, może sprawiać że ten zmysł zostaje zaburzony, a ruchliwość kleszczy może się zwiększać. W końcu organizmy żywe również wytwarzają własne (oczywiście o wiele słabsze) pole magnetyczne.
Mówiąc prościej: gdy kleszcz wyczuwa źródło sztucznego promieniowania, działa jego instynkt - czuje się jeszcze bardziej pobudzony i zmierza w jego kierunku. Jeśli więc spacerując po lesie, masz w kieszeni smartfon, stajesz się dla tego insekta znacznie atrakcyjniejszym celem.
Co ciekawe, badania wykazały, że promieniowanie elektromagnetyczne silniej przyciąga te kleszcze, które są zainfekowane bakteriami typu Borrelia, wywołującymi boreliozę.
Jeśli chcesz chronić się przed bliskim spotkaniem z nieprzyjaznym insektem, telefon lepiej zostawić w domu lub samochodzie. To w zasadzie pozytywna wiadomość - w końcu chodzi o relaks na łonie natury.
Źródło: PAP
Czytaj więcej o kleszczach i boreliozie:
Jaka grupa krwi najbardziej przyciąga kleszcze?
Najbardziej nietypowe objawy neurologiczne boreliozy
Rumień po kleszczu - jak wygląda
Jak wygląda kleszcz wbity w skórę?