Zmiana systemu powiadamiania o kwarantannie fot. Adobe Stock

Sanepid już nie zadzwoni z informacją o nałożonej kwarantannie? Nowy system ma usprawnić cały proces

Pracownik sanepidu nie zadzwoni do ciebie, by poinformować o kwarantannie. To jednak nie znaczy, że kwarantanna cię nie obowiązuje. Zobacz jak sprawdzić, czy musisz przestrzegać zasad izolacji.
/ 17.11.2020 09:06
Zmiana systemu powiadamiania o kwarantannie fot. Adobe Stock

Sanepid już od wielu tygodni nie nadążał z wysyłaniem informacji o nałożonej kwarantannie. Osoby objęte kwarantanną dowiadywały się o niej w przeddzień zakończenia okresu kwarantanny lub nawet już po fakcie. Wszystko przez natłok pracy administracyjnej w placówkach, a także braki kadrowe spowodowane zakażeniami lub kwarantanną pracowników.

Teraz ma się to zmienić. Wystartował nowy system, który ma usprawnić działanie sanepidu.

O kwarantannie poinformuje cię automat

Jeśli została nałożona kwarantanna, otrzymasz telefon od numeru 22 25 71 145. Nie porozmawiasz jednak z pracownikiem sanepidu, informację przekaże ci automat. Dzięki temu system ma działać sprawniej.

Nieodebranie telefonu nie oznacza również, że nie obowiązuje cię kwarantanna. Dane osoby objętej kwarantanną widnieją w systemie EWP (Ewidencji Wjazdu do Polski). Znajdują się tam nie tylko dane osób przekraczających granicę i automatycznie objętych kwarantanną lecz wszystkich, którzy zostali zobowiązani do odbycia kwarantanny lub izolacji.

Tym samym zniesiony został obowiązek wystawiania decyzji o objęciu kwarantanną w formie papierowej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy jesteś objęty kwarantanną lub zadać inne pytanie dotyczące COVID-19, zadzwoń pod numer 22 25 00 115. Pamiętaj, że kara za złamanie zasad kwarantanny wynosi nawet 30 tys. zł.

Nowy system elektroniczny SEPIS ma usprawnić sposób powiadamiania o kwarantannie. Jest zintegrowany z ZUS, dlatego jako pracownik nie masz już obowiązku poświadczania kwarantanny pracodawcy.

Na potrzeby walki z pandemią zakupiono 9 tys. laptopów z pełnym oprogramowaniem, 4 tys. telefonów komórkowych z dostępem do internetu, zainstalowano 4 tys. nowoczesnych telefonów stacjonarnych. Prace inspekcji wspierają spółki skarbu państwa, żołnierze WOT, studenci.
- czytamy w komunikacie GIS.

Jak zgłosić inne osoby, które miały kontakt z zakażonym?

Informację o długości kwarantanny, możesz także uzyskać po zalogowaniu się do systemu IKE (na swoje Internetowe Konto Pacjenta). Tam znajdziesz także wynik wykonanego testu na koronawirusa.

Jeśli masz pozytywny wynik testu, możesz także przez internet zgłosić osoby, z którymi miałeś kontakt, np. domowników, którzy także powinni zostać objęci kwarantanną.

W tym celu wejdź na stronę gov.pl, gdzie znajdziesz specjalny formularz do uzupełnienia. Aby wysłać zgłoszenie konieczne jest posiadanie profilu zaufanego. Jeśli jeszcze go nie masz, możesz założyć go np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Więcej nowych informacji:
Na Śląsku pojawiają się powtórne zakażenia. Duży wzrost liczby przypadków
Coraz więcej Polaków wierzy w słuszność szczepień? 50% chce zaszczepić się przeciwko COVID-19
Morawiecki żałuje swoich słów z lipca. „Wierzyliśmy, że pandemia jest w odwrocie. Ja tak wierzyłem”
Nie sklep, nie kościół. Naukowcy pokazują, gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń koronawirusem