Przed nami zapewne kilkanaście tygodni walki z COVID-19, nim pojawi się szczepionka przeciwko koronawirusowi. Minister Zdrowia zapowiedział, że obecny stan obostrzeń i restrykcji w wyniku epidemii utrzyma się do 29 listopada. W czasie konferencji zostały zaprezentowane kompleksowe i długofalowe etapy planu działania.
Koronawirus w Polsce - zmiany w obostrzeniach
Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski zapowiedział wcześniej przedstawienie mapy znoszenia obostrzeń z nadzieją, że będą postępować w optymistyczny sposób. Jak wiemy, premier Morawiecki przyznał, że nie spodziewał tak wysokiej skali zakażeń i jest przerażony aktualnym stanem rzeczy.
Liczba nowych zakażeń utrzymuje się na podobnym poziomie, więc można powiedzieć, że mamy do czynienia z „delikatnym wypłaszczeniem”. Premier Morawiecki podczas konferencji przyznał, że rząd popełnił błędy.
Wirus zbiera swoje śmiertelne żniwo, które zasiał 2-4 tygodnie temu. Jeśli stabilność zakażeń się utrzyma, poprawę zauważymy za jakiś czas. Wiele naszych przewidywań było błędnych. Wiele naszych analiz i prognoz nie sprawdziło się. Koronawirus jest siłą natury, której nie da się kontrolować. Przegrywamy tak często, jak odnosimy jakieś dokonania. Musimy uzbroić się w pokorę. Wszyscy Polacy dysponują bronią - to dyscyplina i przestrzeganie zasad sanitarnych - podkreślił premier.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym. pic.twitter.com/Qi5rDMGINk
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 21, 2020
100 dni solidarności w walce z COVID-19
Jest to plan, który jest trudny i wymaga ogromnej dyscypliny społeczeństwa. Rząd opiera się na rozsądku obywateli i namawia do ograniczenia mobilności i spotkań. W ramach prac rząd przygotował 3 projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które rząd będzie sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:
- tzw. etapu odpowiedzialności - będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12,
- etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną - najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej,
- kwarantanny narodowej, która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie.
W ramach tego programu dokonać się ma analiza zdrowia i uratowanie milionów miejsc pracy, dlatego od soboty 28.11.2020 placówki handlowe będą mogły pracować w najwyższym reżimie sanitarnym. Warunkiem utrzymania placówek handlowych jest absolutna dyscyplina i utrzymanie reżimu. W przeciwnym wypadku będą zamykane.
Knajpy, restauracje, hotele, siłownie czy placówki kulturalne pozostaną zamknięte. Strategia walki z koronawirusem obejmuje wsparcie finansowe dla uśpionych branż.
Boże Narodzenie w dobie pandemii
Premier Morawiecki poprosił, aby Polacy z rozsądkiem podchodzili do zakupów, organizacji i spotkań w okresie świąt Bożego Narodzenia. Rząd nie zakłada, aby znoszenie tych obostrzeń było szybkie i gwałtowne. Będą to święta w ograniczonej formie i powinny mieć charakter kameralny.
Prosimy, aby to były spotkania w gronie małych rodzin i nie przemieszczać się między miastami. Na horyzoncie pojawia się rok 2021 - razem możemy sprawić, by ten rok był rokiem przełomu - powiedział premier.
Szkoły w okresie pandemii
Szkoły będą zamknięte do 23-24 grudnia, czyli de facto do końca roku, natomiast nową informacją jest zarządzenie dotyczące przerwy w nauczaniu. Ferie zimowe nie będą rozłożone na etapy. W 2021 ferie dla dzieci będą skumulowane od 4 do 17 stycznia po to, aby ruch był jak najmniejszy i aby mobilność była jak najmniejsza po to, by w styczniu być już gotowym na ratunek w postaci szczepionki.
Jest szansa, że ok. 18 stycznia 2021 będą pojawiać się pierwsze dostawy szczepionek. To zależy od naszej dyscypliny, czy będzie można je przyjmować - powiedział Mateusz Morawiecki.
Premier Morawiecki podkreślił, że jesteśmy na etapie bezpiecznika - jeśli chcemy przejść do strefy czerwonej, konieczna jest czujność i wcześniej wspomniana odpowiedzialność społeczna, by zdusić pandemię, obniżyć liczbę dziennych zachorowań, która teraz utrzymuje się na poziomie ok. 19 tys. nowych przypadków zachorowań dziennie.
Progi etapów zasad bezpieczeństwa ⬇️ pic.twitter.com/teygbcDbDe
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 21, 2020
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców przedłużony
Wszelkie zasady dot. zasiłków opiekuńczych pozostają bez zmian. Osoby mające dzieci w wieku, który uprawnia do pobierania zasiłku wciąż będą mieli możliwość ich pobierania.
To też może cię zainteresować:
Szef MEN: musimy przygotować się na kolejne miesiące nauki zdalnej
Polska dostanie nową szczepionkę na koronawirusa. Ma aż 90% skuteczności
Aż połowa testów na koronawirusa w Polsce jest pozytywna. To najgorszy wynik od początku pandemii w Europie