Przez koronawirusa pół miliarda osób będzie żyło w ubóstwie? Statystki ONZ przerażają

Koronawirus wywołał poważne załamanie światowej gospodarki fot. Adobe Stock
Wyniki badań ekonomistów nie pozostawiają wątpliwości. Czeka nas bardzo trudny finansowo czas.
/ 09.04.2020 14:51
Koronawirus wywołał poważne załamanie światowej gospodarki fot. Adobe Stock

Przyglądając się zmianom gospodarczym, jakie wywołała na świecie pandemia koronawirusa, trzeba przyznać, że kryzys ekonomiczny, z jakim będziemy musieli się wkrótce zmierzyć, może osiągnąć niewyobrażalne rozmiary. Dane na ten temat przedstawiło ONZ, które w nowym raporcie zdradziło, że dla wielu osób koronawirus może okazać się początkiem życia w prawdziwej biedzie

Raport ONZ o finansowych skutkach pandemii koronawirusa

Dokument przygotowany przez ONZ ma stanowić przede wszystkim formę informacji i ostrzeżenia dla Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i ministrów finansów G20, którzy w nadchodzącym tygodniu będą omawiać sytuację gospodarczą w czasie pandemii. Jak podaje serwis o2.pl, już teraz mają jednak jeden, dość wymowny wniosek. 

Kryzys gospodarczy może być jeszcze poważniejszy niż kryzys zdrowotny - twierdzi Christopher Hoy z Australian National University

Ile osób będzie żyło w biedzie przez pandemię koronawirusa? 

Przerażające są również statyki ONZ, które jasno mówią, że przez nadchodzące zamiany ekonomiczne, wiele osób będzie żyło w biedzie lub skrajnym ubóstwie. Po raz pierwszy od 30 lat liczba ubogiej ludzkości drastycznie wzrośnie. 

Według badaczy z Uniwersytetu Organizacji Narodów Zjednoczonych w Londynie i Australian National University pandemia koronawirusa może spowodować znaczne zubożenie nawet 400–600 milionów ludzi na całym świecie.

Z wyliczeń naukowców wynika również, że do końca pandemii połowa światowej populacji może żyć w biedzie. W grupie zubożałych z powodu koronawirusa 40% będą stanowili mieszkańcy Azji Wschodniej i Pacyfiku, zaś w sumie jedną trzecią: ludzie z Afryki Subsaharyjskiej i Azji Południowej. 

Jak wygląda sytuacja gospodarcza Polski w czasie pandemii koronawirusa? 

Rząd podczas konferencji prasowej 9 kwietnia zapewnił, że ma w planach rozruch polskiej gospodarki już po świętach wielkanocnych. Przygotowywany jest plan „nowej rzeczywistości”, która pozwala jednocześnie funkcjonować przedsiębiorcom w sposób stabilny, ale też dbać o bezpieczeństwo obywateli. 

Obecnie w najgorszej sytuacji ekonomicznej znajdują się małe przedsiębiorstwa, lokale usługowe, takie jak salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz sektor gastronomiczny. To w ich przypadku obostrzenia najbardziej ograniczyły sposób funkcjonowania i prowadzenia biznesu. 

Zobacz więcej wiadomości o koronawirusie:

Redakcja poleca

REKLAMA