kościoły zamknięte na czas pandemii fot. Adobe Stock

Ponad połowa Polaków uważa, że kościoły powinny zostać zamknięte na czas pandemii

Obostrzenia ogłoszone w piątek przez premiera Morawieckiego dotknęły przede wszystkim uczniów, seniorów oraz właścicieli i pracowników lokali gastronomicznych. Ominęły jednak kościoły.
Urszula Wilczkowska / 25.10.2020 15:13
kościoły zamknięte na czas pandemii fot. Adobe Stock

Nowe obostrzenia obowiązujące od soboty 24 października, dotknęły wielu osób. Na naukę zdalną zostały skierowane klasy 4-8 szkół podstawowych, seniorom zaleca się, by pozostali w domach poza wizytami u lekarze czy wyjściem do sklepu, gastronomie mogą wydawać jedynie posiłki na wynos. W sklepach liczba klientów została jeszcze bardziej ograniczona. Zakazane są zgromadzenia powyżej 5 osób.

Chociaż pandemia koronawirusa w Polsce nadal nabiera tempa i coraz głośniej i częściej mówi się o tym, że w najbliższym tygodniu osiągniemy poziom 15 tysięcy zakażeń dziennie, nowe obostrzenia całkowicie ominęły kościół. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie serwisów Money.pl i WP, ponad połowa Polaków uważa, że miejsca kultu powinny zostać zamknięte tak długo, aż liczba dobowych zakażeń zacznie spadać.

Połowa Polaków za obostrzeniami w kościołach

W ostatnich tygodniach temat obostrzeń w kościołach oraz na cmentarzach jest bardzo często poruszany. Ministerstwo zdrowia już miesiąc temu zapowiadało, że dokładne restrykcje dotyczące cmentarzy, w tym ewentualnego ich zamknięcia na czas Wszystkich Świętych, zostaną podane na tydzień lub dwa przed świętem.

Póki co jednak zarówno resort zdrowia, jak i premier zalecili jedynie Polakom, by rozłożyli wizytę u zmarłych bliskich na tydzień przed lub tydzień po święcie, unikali targowisk ze zniczami i kwiatami, a także ograniczyli kontakty z rodziną z daleka. W temacie kościołów nadal nie zostały wydane żadne dyspozycje.

Tymczasem z badań przeprowadzonych dla serwisów Money.pl oraz WP jasno wynika, że aż 52% Polaków opowiada się za pomysłem, by na czas pandemii, a przynajmniej do momentu, w którym dzienna liczba zakażeń zacznie spadać, całkowicie zamknąć kościoły (34% ankietowanych) lub ograniczyć liczbę wiernych, którzy jednorazowo mogą w takim miejscu (18% ankietowanych). Takim rozwiązaniom sprzeciwia się zaledwie 31% Polaków.

W Polsce na koronawirusa choruje obecnie 136 tysięcy osób, od początku pandemii zmarło 4438 osób. Prawie od początku tygodnia dzienna liczba zakażeń nie spada poniżej 10 tysięcy.

Źródło: money.pl

To też może cię zainteresować:
Covid-19 trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce? W ostatnich dniach wyżej tylko choroby układu krążeniowego oraz nowotwory
Kontrowersje wokół nowych obostrzeń. Chodzi o regulacje dotyczące seniorów
Wietrzenie pomieszczeń jednak nie pomaga w walce z Covid-19? Sensacyjne odkrycia naukowców