Denga to choroba tropikalna przenoszona przez komary. Endemicznie występuje na obszarze 110 krajów, ale w Holandii odnotowano pierwszy taki przypadek. Kobieta, u której zdiagnozowano chorobę, była na wakacjach na południu Francji.
Pierwszy przypadek dengi w Holandii
Informację o pierwszym przypadku wystąpienia dengi w Holandii potwierdził Niderlandzki Krajowy Instytut Zdrowia i Środowiska. Objawy choroby wystąpiły u zakażonej już po powrocie z urlopu, który odbywała w sierpniu w okolicach popularnego kurortu Saint-Tropez.
To właśnie tam miało dojść do ukąszenia przez komara. Objawy chorobowe wystąpiły jednak dopiero po powrocie do kraju. Nie wiadomo, w jakim wieku jest kobieta ani jaki jest stan jej zdrowia.
Na stronie Instytutu możemy przeczytać, że denga to rzadko spotykana choroba, a większość infekcji przebiega bezobjawowo. Objawy, jeśli wystąpią, zwykle ustępują w ciągu kilku dni. W rzadkich przypadkach może jednak wystąpić poważny przebieg i powikłania. Nieleczona może spowodować śmierć.
Denga - gdzie może dojść do zakażenia?
Chorobę przenosi kilka gatunków owadów, m.in. komar egipski i komar tygrysi (azjatycki). Ten drugi od lat 70. XX wieku występuje na południu Europy i stale przesuwa się na północ i zachód.
Obszarem, na którym powszechnie występuje denga jest Azja Południowo-Wschodnia. Zakażenia najczęściej pojawiają się po powrocie z Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej oraz z Karaibów.
Komary tygrysie i egipskie odkryto już w kilku regionach Holandii, jednak do tej pory nie stwierdzono, by przenosiły tę chorobę. W Europie denga występuje głównie jako choroba importowana, której objawy pojawiają się po powrocie z podróży.
Potwierdzenie pierwszego przypadku dengi w Holandii niepokoi z jeszcze jednego powodu. Zaledwie kilka dni wcześniej Niderlandzki Krajowy Instytut Zdrowia i Środowiska potwierdził pierwszy w kraju przypadek infekcji wirusem gorączki Zachodniego Nilu. W sierpniu informowano o 45 osobach zakażonych wirusem w Hiszpanii, dwie z nich zmarły.
Jakie są objawy dengi?
Charakterystycznym objawem dengi jest wysypka podobna do tej, jaka występuje przy odrze. Oto inne objawy dengi:
- gorączka,
- ból głowy,
- ból mięśni i stawów,
- wysypka.
W ciężkich przypadkach przebiegu choroby może dojść do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej. Wirus występuje w 4 typach, ale przechorowanie daje odporność tylko na ten jeden typ. W przypadku zakażenia innym typem zwiększa się ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.
Denga - śmiertelność
Szacuje się, że co roku na świecie dochodzi o około 90 milionów zakażeń wirusem dengi z objawami. 500 000 to przypadki ciężkie, występujące głównie u dzieci.
Zaobserwowano, że bardziej narażone na cięższy przebieg są osoby płci żeńskiej, niemowlęta i małe dzieci. Śmiertelność (bez zastosowania leczenia) wynosi 1-5%. Leczenie jest objawowe. Nie ma szczepionki przeciw dendze, choć prace nad nią trwają.
Profilaktyka to stosowanie repelentów na komary, stosowanie moskitiery i unikanie podróży do rejonów szczególnie zagrożonych.
Źródło:www.rivm.nl
Więcej informacji z Polski i ze świata:Kobieta przyjęła szczepionkę na koronawirusa i zachorowała na tajemniczą przypadłość. Testy wstrzymanoRodzice Małgosi nie wierzą w niewinność Tomasza Komendy. Są przekonani, że zabił ich córkęKontrowersyjny wyrok wrocławskiego sądu. 14-latka nie została zgwałcona, bo „nie krzyczała”