Od czasu 500+ coraz więcej Polek po 30. roku życia zachodzi w ciążę

Od czasu 500+ coraz więcej Polek po 30. roku życia zachodzi w ciążę fot. Fotolia.com
Czy 500 złotych wystarczyło, żeby przekonać 14,5 tysiąca Polek po trzydziestce do macierzyństwa? Zdaniem Narodowego Funduszu Zdrowia tak. Dane o znacznym wzroście ciąż po wprowadzeniu rządowego programu właśnie tego mają dowodzić.
/ 21.12.2016 21:03
Od czasu 500+ coraz więcej Polek po 30. roku życia zachodzi w ciążę fot. Fotolia.com

Podczas gdy w ubiegłym roku, między styczniem, a październikiem w ciąży było 507,5 tys. Polek, tak już w roku 2016, w tym samym czasie lekarze opiekowali się aż 522 tys. ciężarnych! Oznacza to, że średnio aż 14,5 tysiąca Polek więcej zdecydowało się zostać mamami.

Kiedy jest idealny czas na ciążę?

Czy jest to skutek programu 500+? Według danych przedstawianych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia prawdopodobnie tak.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", do końca roku różnica w zachodzeniu w ciążę w porównaniu do roku ubiegłego może powiększyć się nawet do 20 tys. Wprawdzie należałoby jeszcze być ostrożnym w ogłaszaniu skutków wejścia programu 500+, to już wiadomo, że mijający rok będzie wyjątkowy jeśli chodzi o ilość nowonarodzone dzieci. Jak podkreśla DGP, po raz pierwszy od ośmiu lat nastąpi bowiem wzrost urodzin. Czy na pewno jest to jedynie efekt rządowego wsparcia w wysokości 500+ czy może także wzrostu wynagrodzeń - nie wiadomo.

To musisz wiedzieć o ciąży po 30. i 40. roku życia

Jedno jest pewne – jak podkreśla DGP najwięcej ciąż zarejestrowano w tym roku właśnie wśród kobiet po 30. roku życia. Wprawdzie nie ma jeszcze danych, czy są to pierwsze ciąże czy też kolejne, które można byłoby wytłumaczyć rządowym programem, to i tak uznawane jest to za sukces. W programie 500+, w przypadku dwójki dzieci, nie obowiązują bowiem żadne limity wynagrodzeń miesięcznych. Nawet bardzo dobrze zarabiający rodzice dwójki dzieci każdego miesiąca dostają 500 złotych. Sytuacja nie jest już tak ciekawa w przypadku posiadania jednego dziecka. Tutaj rządowe wsparcie przysługuje jedynie jeśli dochód na jedną głowę w rodzinie nie przekracza 800 zł netto.
Bez względu na czynnik zachęcający kobiety do macierzyństwa, wzrost ciąż u Polek po 30. roku życia mimo wszystko można uznać za ewenement.

Tym bardziej, że jeszcze kilka lat temu, z badań CBOS wynikało, że wiele kobiet po 30-tce wcale nie planuje szybkiego zajścia w ciążę. Co więcej, często nawet całkowicie wykluczały macierzyństwo. Czy w ciągu kilku lat tak wiele się zmieniło, czy rzeczywiście darowanie 500 złotych miesięcznie przekonało trzydziestolatki+ do bycia mamami trudno powiedzieć. Jedno jest pewne. Aby rządowe program można było oficjalnie uznać za sukces, średnia liczba dzieci na jedną Polkę powinna wynosić 2,1, a nie tak jak obecnie 1,31. A do tego jeszcze nam daleko.

Polecamy: Będzie kolejny protest kobiet? Czerwony, jak krew przy porodzie - czyli walka o prawo do rodzenia po ludzku!

Redakcja poleca

REKLAMA