Narodziny pierwszego dziecka fot. Adobe Stock

Naukowcy obliczyli idealny wiek na pierwsze dziecko. Rodząc wcześniej wiele ryzykujesz...

Po rozmowach z 7 tys. rodziców naukowcom udało się podać dokładny wiek, w którym najlepiej jest powitać na świecie swoje pierwsze dziecko.
/ 18.11.2020 13:06
Narodziny pierwszego dziecka fot. Adobe Stock

Mówi się, że w życiu na wszystko przyjdzie pora i każdy do pewnych decyzji dojrzewa w swoim własnym tempie. Dotyczy do praktycznie każdego aspektu życia, a szczególnie kwestii związku czy zakładania rodziny. Niby nie można określić, kiedy jest odpowiedni czas na zostanie rodzicem. A może można?

Kiedy jest najlepszy wiek na urodzenie pierwszego dziecka?

Tej kwestii przyjrzał się zespół badawczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, pod kierownictwem prof. Sonji Lyubomirsky. Jak informuje „Psychological Science”, psychologowie przepytali 7 tys. rodziców i udało im się jednoznacznie wskazać idealny wiek na założenie rodziny. 

Zgodnie z ich wynikami, rodzice w wieku 17–25 lat deklarowali zadowolenie z życia niższe nie tylko od swoich bezdzietnych rówieśników, lecz także od rodziców, którzy ukończyli już 26 lat - stwierdzili naukowcy

Okazuje się, że 26 lat to właśnie magiczna granica. Psychologowie tłumaczą, że to dla wielu osób moment, w którym zaczynają czuć się naprawdę dorośli i odpowiedzialni.

Starsi rodzice są nie tylko bardziej dojrzali emocjonalnie, ale mają też zwykle więcej zasobów finansowych ułatwiających opiekę nad dziećmi - przyznaje prof. Lyubomirsky 

Zgadzacie się z wnioskami naukowców? Kiedy waszym zdaniem jest idealny moment na dziecko?

Może cię też zainteresować: 
Nazwy rocznic ślubu i ich znaczenie. Propozycje prezentów na rocznicę ślubu
To właśnie w tym wieku kobiety najczęściej wychodzą za mąż. Polki decydują się na to dość późno
Lista piosenek zakazanych na ślubie kościelnym. Dużo osób nie ma pojęcia, że obowiązuje w wielu parafiach