Jawny seksizm w telewizji. Kobiety z Europy Wschodniej są „uległe, wierne, pracowite”

kobiety ilustracja fot. Fotolia
Jawny seksizm w telewizji! Zdaniem Włochów Europejki na Wschód od Italii mają dużo zalet... są uległe, poddańcze i dobrze gotują. Tyle w temacie!
Edyta Liebert / 22.03.2017 11:54
kobiety ilustracja fot. Fotolia

Kobiety na wschód od Włoch są uległe, nie narzekają, pozwalają facetom rządzić - tak w skrócie myślą o nas, Europejkach XXI wieku, rozmówcy sobotniego programu emitowanego na kanale RAI1 "Porozmawiajmy, sobota".

Ta reklama namawia do seksu z nieletnimi!?

Włoski program "Porozmawiajmy" i totalna wpadka

Do studia zaproszono mężczyzn, którzy zostali zapytani o flirt, randki i podejście do związków z cudzoziemkami - zwłaszcza kobietami z Europy Wschodniej. Zachwalali ich zalety, wyliczali pozytywne cechy, jednakże żadna z nas nie poczytuje ich słów za komplement. Rozmówcy skierowali bowiem swoją dysputę o kobietach na seksistowskie tory. Przygotowali nawet grafikę - wylistowali 6 punktów opisujących kobiety z Europy Wschodniej. Autorzy przygotowali zestawienie zalet, którymi odznaczają się panie z naszej części kontynentu, teoretycznie były to same pochlebstwa! Ich dobór zbulwersował jednak widzów i pozostałe media, zwłaszcza włoskie. W przekazie użyto sformułowań jawnie seksistowskich, zresztą zobaczcie same.

"Powody, aby wybrać dziewczynę ze Wschodu"

1. Wszystkie są matkami, ale po porodzie wracają do swojej figury.

2. Są zawsze seksowne, nie noszą dresów ani piżam.

3. Wybaczają zdrady.

4. Pozwalają swojemu mężczyźnie rządzić.

5. Są doskonałymi gospodyniami domowymi.

6. Nie marudzą, nie zawłaszczają mężczyzny, nie obrażają się.

Komentatorzy nie pozostawiali suchej nitki na pomysłodawcach tej "rozpiski". Niektórzy orzekli, że to retoryka sprzed 60 lat, gdy za główną rolę kobiet uchodziły macierzyństwo, posłuszeństwo i dbanie o dom (!). Niemal każda włoska gazeta odniosła się do tych "informacji". Większość uznała to za seksistowski, niesmaczny dowcip. Naszym zdaniem ten materiał więcej mówi o Włochach, a nie o kobietach z Europy Wschodniej. Tego rodzaju poglądy i wymagania względem kobiet to powrót do lat 50.

Skutki tej historii są takie, że program został zdjęty z anteny i zostały wystosowane przeprosiny. Pozostał też niesmak. Randkowałybyście z takim Włochem? Niektóre kobiety w odwecie stworzyły listę powodów, dla których nie warto decydować się na związek z Włochem.

Włoscy dziennikarze i przedstawiciele mediów wstydzą się za "surrealistyczną reprezentację Włoch 2017 roku".

Gdy lekarz odmawia wystawienia recepty na antykoncepcję [porada prawniczki]

Redakcja poleca

REKLAMA