Jak walczyć z koronawirusem? O tym nie możesz zapomnieć

Nie ma ciągle lekarstwa na koronawirusa, ale wiemy, jak się przed nim chronić. Oto wszystko, o czym musisz pamietać.
Urszula Wilczkowska / 25.03.2020 10:59

Sytuacja w kraju robi się coraz bardziej przerażająca. Jeszcze niedawno pojawiały się dopiero pierwsi zakażeniu koronawirusem, dziś to już prawie 1000 osób. Rząd zamknął granice i zarządził pozostawanie w domach - można wyjść tylko w szczególnych sytuacjach, których nie da się uniknąć.

Lekarstwa na koronawirusa nadal nie ma - chociaż powstają eksperymentalne szczepionki, które są testowane na ochotnikach, zanim trafią one do ogólnego obiegu, minie jeszcze wiele długich miesięcy. Bądźmy jednak dobrej myśli - ponad 80% osób przechodzi zakażenie patogenem bardzo łagodnie.

Jednak to nie dlatego nie chcemy się zarazić. Unikamy kontaktu z zakażonymi po to, byśmy to my nie zarazili osób, którym wirus może poważnie zaszkodzić. Idealnie byłoby siedzieć w domu i nie wychylać spoza niego nawet czubka nosa - to jednak nie zawsze jest możliwe. Co jeszcze możemy robić?

Jak walczyć z koronawirusem?

  • Po pierwsze i najważniejsze - regularnie myj ręce. To będzie powtarzane do znudzenia, ale higiena jest jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod ochrony. Myj ręce przez co najmniej 30 sekund i pamiętaj o paznokciach, załamaniach palców oraz nadgarstkach.
  • Jeśli nie możesz umyć rąk bieżącą wodą i mydłem, użyj żelu antybakteryjnego
  • Dezynfekuj powierzchnie. Kuchnia, łazienka, klamki oraz podłogi w mieszkaniu powinny teraz lśnić czystością. To świetna motywacja, by zabrać się za wiosenne porządki. Nie zapomnij również o włącznikach światła, kontaktach, pilocie oraz telefonie.
  • Myj lub wycieraj produkty, które wkładasz do lodówki. Koronawirus może przeżyć na plastikowych powierzchniach bardzo długo jak na wirusa, warto więc umyć wszystko, co wkładasz do lodówki i szafek.
  • Używaj jednorazowych rękawiczek. Nie zapominaj też o prawidłowym ich zdejmowaniu. Powinnaś zrobić to tak, by nie dotykać zewnętrznej strony lateksu gołą dłonią.
  • Jeśli nosisz maseczkę, regularnie ją zmieniaj. Pamiętaj, by nie dotykać jej gołymi dłońmi. Prawidłowe zdejmowanie maseczki również pomoże ci ustrzec się przed koronawirusem.
  • Nie dotykaj twarzy. Wiemy, że ciężko czasem powstrzymać się przed podrapaniem się, ale jeśli już musisz to zrobić, koniecznie umyj wcześniej ręce.

To też może cię zainteresuje:
Osocze ozdrowieńców pomoże w tworzeniu szczepionek na koronawirusa
Nowe objawy koronawirusa - pojawiły się już u połowy chorych
Te objawy występują u zakażonych łagodnie przechodzących koronawirusa
Czy można zarazić się koronawirusem do zmarłego?

KOMENTARZE (0)