Jadła surową rybę, w migdałku zamieszkał pasożyt fot. Adobe Stock

Jadła surową rybę, a kilka dni później rozbolało ją gardło. Okazało się, że w jej migdałku „zamieszkał” pasożyt

Żywa glista zamieszkała w migdałku kobiety, która zaledwie kilka dni wcześniej jadła sashimi. Okazuje się, że anisakioza jest coraz częściej diagnozowana.
/ 20.07.2020 10:06
Jadła surową rybę, w migdałku zamieszkał pasożyt fot. Adobe Stock

Jedzenie surowych ryb, a zwłaszcza sushi, stało się popularne na całym świecie. Okazuje się jednak, że nie możemy mieć stuprocentowej pewności, co ląduje na naszych talerzach. Przekonała się o tym Japonka, która z bólem gardła zgłosiła się do szpitala

Po zjedzeniu sashimi zaraziła się pasożytem

25-letnia Japonka prawdopodobnie (przynajmniej na pewien czas) zrezygnuje z jedzenia surowych ryb, choć to przecież popularny lokalny przysmak.

Kobieta zgłosiła się do szpitala w Tokio, skarżąc się na ból gardła utrzymujący się od kilku dni. Nie wiedziała, jaka jest jego przyczyna. W trakcie badania okazało się, że w lewym migdałku kobiety „zamieszkała” glista ludzka.

Pasożyt miał długość 38 milimetrów długości i wciąż się poruszał.

Lekarze usunęli pasożyta za pomocą pincety. Na szczęście wyniki badania krwi były dobre. Natomiast badanie DNA pasożyta wykazało, że to Pseudoterranova azaras - pasożytnicza glista, która infekuje żołądek.

Kobieta przyznała, że 5 dni wcześniej jadła sashimi - surową rybę. To właśnie w ten sposób zaraziła się pasożytem.

Okazuje się, że anisakioza, czyli choroba wywołana spożywaniem surowych i niedogotowanych ryb i owóców morza, jest diagnozowana coraz częściej. Wszystko przez rosnącą popularność tego typu dań.

Przypadek Japonki nie jest odosobniony - lekarze, zwłaszcza w Japonii, dokumentują coraz więcej infekcji spowodowanych jedzeniem surowych ryb morskich.

Źródło: CNN

Zobacz więcej informacji:Prawie wszystkie kąpieliska w Trójmieście zostały zamknięte. GIS ostrzega przed niebezpieczeństwemZmarła kobieta, która urodziła w wieku 63 lat. Internauci są zdania, ze skrzywdziła własną córkęZaginęła uczestniczka programu „Projekt Lady”. Dziewczyna może potrzebować pomocy medycznej

Tagi: pasożyty