Inwazja komarów – wiemy kiedy

Inwazja komarów – wiemy kiedy fot. Fotolia
Warto się na to zawczasu przygotować…
Marta Słupska / 20.06.2017 10:18
Inwazja komarów – wiemy kiedy fot. Fotolia

Widzieliście w tym roku już jakiegoś komara? My tylko nieliczne, ale teraz wiemy już dlaczego: ich inwazja jest jeszcze przed nami.

Kiedy będzie najwięcej komarów?

Kwiecień i maj w tym roku nie rozpieszczały: zimno i przymrozki, które musieliśmy znosić wiosną, przypominały raczej jesienną lub wręcz zimową aurę. To dlatego szczyt rozwoju komarów przesunął się o kilka tygodni. Według doktora Jarosława Paconia z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu najwięcej z nich wykluje się na przełomie czerwca i lipca. Już wkrótce więc możemy przeżywać ich prawdziwą inwazję.

Chociaż mało kto je odróżnia, w Polsce występuje około 50 gatunków komarów – najpopularniejsze to komar widliszek (Anopheles), komar brzęczący (Culex) i komar leśny – doskwierz (Aëdes). Wśród nich tylko samice są krwiopijne – samce odżywiają się sokami roślinnymi.

Rozwój od jaja do owada dorosłego u komarów trwa od 2 do 6 tygodni i jest związany z wodą stojącą. Najwięcej komarów obserwuje się w lata ciepłe i wilgotne, a najmniej – w bezdeszczowe i chłodne. Komary nie lubią suchego powietrza i silnego słońca, atakują najczęściej wieczorami przed zmierzchem i rano przed południem.

6 roślin, które odstraszają komary

Kogo najczęściej atakują komary?

Co ciekawe, nie wszystkich ludzi atakują z tą samą intensywnością. Wabią je płytko położone naczynia krwionośne i pewne substancje wydzielane z ludzkiej skóry, w tym pot. Żywicieli znajdują zaś poprzez wydzielany przez nich dwutlenek węgla. Komary wybierają przy tym osoby, które nie cierpią na anemię.

Wielu z nas wierzy w to, że komary przyciągają pewne grupy krwi, ale nie potwierdzono tej teorii.

Jeżeli komar postrzega cię jako potencjalne źródło krwi, wtedy zacznie się nią żywić i nie przestanie, dopóki ktoś nie przeszkodzi mu w posiłku. Myślę, że nie możemy snuć żadnych przypuszczeń, jakoby komary wybierały swoje ofiary na podstawie grupy krwi. Istnieje wiele innych czynników
– tłumaczy Joseph Conlon, doradca techniczny Amerykańskiego Stowarzyszenia Kontroli Komarów.

W walce z komarami pomagają repelenty, a także niektóre gatunki roślin, które warto sadzać na balkonach czy w przydomowych ogródkach. Zaliczamy do nich lawendę czy melisę indyjską.

Jak uchronić się przed komarami?

Redakcja poleca

REKLAMA