Jakie środki przeciw komarom, kleszczom, pszczołom i muchom kupić?

Nie daj się sterroryzować komarom, kleszczom, pszczołom i muchom. Nie rezygnuj z wypoczynku na świeżym powietrzu czy przy otwartym oknie, tylko poznaj skuteczne środki do walki z owadami. Fachowych rad udziela Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz - czołowy polski entomolog.
/ 03.06.2013 15:34

Preparaty przeciw komarom

Do ochrony przed uciążliwymi owadami dobrze jest zaopatrzyć się środki chemiczne takie jak: spreje czy kremy, zawierające składniki DEET, IR 3535 lub Picardin. Preparaty przeciw komarom dostępne są wszędzie, ja jednak zalecam ich zakup w aptekach oraz punktach farmaceutycznych. Wtedy też można skonsultować się z farmaceutą czy dany środek będzie odpowiedni np. dla dzieci czy osób starszych.

Oczywiście istnieją inne metody walki z komarami. Należy pamiętać, aby nie stosować słodkich, owocowych zapachów, szamponów itd., które przyciągają owady. Sprawdzonym sposobem na komary i mieszki są także olejki: herbaciany, goździkowy i oczarowy. Można używać ich w kominkach aromatycznych, dodawać do wody i spryskiwać ciało czy dodać do oliwki i natrzeć się. W domu zaś, najlepiej sprawdza się moskitiera, dzięki której okna mogą być stale otwarte, bez ryzyka przedostania się nieproszonych gości.

Ochrona przed kleszczami

Ci, którzy nie spodziewają się ataku kleszczy aż do lata, są w błędzie. Kleszcze zaczynają bowiem swój żer wraz z rosnącą temperaturą. Jeszcze niedawno domeną tych pasożytów były lasy, jednak teraz można się na nie natknąć także w parkach lub dużych ogrodach.

Kleszcze wyczuwają ciepło człowieka z odległości nawet 20 metrów.

Kiedy dostaną się na powierzchnię skóry, szukają odpowiedniego miejsca, aby móc się wgryźć. Ich przewaga polega na tym, iż dzięki substancji znieczulającej jaką aplikują, nie czujemy kiedy wygryzają się w nasze ciało. Ich ugryzienia mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia, gdyż kleszcze wywołują dwie szczególnie groźne choroby: boreliozę oraz wirusowe zapalenie mózgu. Oczywiście, nie możemy w strachu przed tymi owadami przestać chodzić na spacery do lasu czy parku. Aby zabezpieczyć się przed kleszczami istotna jest właściwa odzież, zakrywająca jak największą powierzchnię skóry, nakrycie głowy oraz buty do kostki. W przypadku kleszczy, tak samo jak komarów i meszek, można stosować środki  z wysokim stężeniem DEET.

Polecamy: Jak rozpoznać naturalny miód?

Zabezpieczenie przed pszczołami i osami

Pszczoły i osy, pomimo dużego podobieństwa zewnętrznego, różni naprawdę wiele. Pszczoły to z reguły spokojne owady, zajęte pracą w ulu i produkcją miodu. Nie zawracają sobie głowy człowiekiem, chyba, że ten pierwszy je zaatakuje. Z osami rzecz ma się zupełnie inaczej. Niewiele osób wie, że agresywność u os wzrasta wraz z temperaturą. Temperatura w gnieździe tych skrzydlatych stworzeń jest zawsze od 5 do 10 stopni wyższa niż na zewnątrz, czyli przy temperaturze powietrza powyżej 30 stopni w środku robi się naprawdę gorąco! Warto wiedzieć, że użądlenia os są dla człowieka mniej szkodliwe, niż pszczół. Osa aplikuje tylko część swojego jadu, dlatego może żądlić wielokrotnie, w przeciwieństwie do pszczoły, która po użądleniu od razu umiera. W przypadku spotkania się z jednym z wyżej wymienionych najlepiej jest zachować spokój, ponieważ gwałtowne ruchy mogą tylko zdenerwować te stworzenia.

Owady budzące się do życia po zimie mogą stanowić poważne utrapienie. Należy jednak pamiętać, że przy odpowiednim przygotowaniu się na to „spotkanie” owady nie będą takie straszne jak o nich piszą.

Autorem tekstu jest prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz – profesor SGGW, Katedra Entomologii Stosowanej w Warszawie

Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz to światowej sławy autorytet, czołowy polski entomolog. Jest autorem ponad 350 książek i publikacji naukowych zarówno w Polsce jak i zagranicą. Prowadzi szkolenia i warsztaty dla przedsiębiorstw spożywczych. Ekspert w dziedzinie dezynsekcji dóbr dziedzictwa narodowego. Zajmuje się szkodnikami, ich życiem oraz metodami zwalczania. To właśnie do niego zgłaszają się producenci artykułów spożywczych z prośbą o ekspertyzę gdy okazuje się lub jest podejrzenie, że towar został zainfekowany poprzez szkodniki.

Zobacz także: Odświeżacze powietrza - przegląd

Redakcja poleca

REKLAMA