poradnik Życie na maksa screen Facebook

Gdy ktoś cię molestuje, okaż mu szacunek – tego uczy szkolny poradnik

Skandaliczny poradnik uczuciowo-seksualny dla młodzieży „Życie na maksa”. Do dziś jest wykorzystywany w szkołach.
Małgorzata Germak / 03.10.2018 11:52
poradnik Życie na maksa screen Facebook

Poradnik dla młodzieży „Życie na maksa” radzi nastolatkom, które padły ofiarą molestowania, by potraktowały napastnika z szacunkiem, bo będzie czuł się urażony. Książka zatwierdzona przez MEN jest używana w wielu szkołach. Jest burza w internecie! Sprawę skomentowała też Anja Rubik.

Kontrowersyjna reklama bielizny dziewczęcej. „Marzenie pedofilów” - grzmią internauci

Bulwersujące rady w podręczniku dla młodzieży

W internecie podręcznik wywołał ostre dyskusje. Sprawę nagłośniła Dorota Łoboda, szefowa fundacji Rodzice Mają Głos, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet.
Jak poinformowała na Twitterze, dostały go dzieci z klas ósmych po warsztatach finansowanych przez urząd dzielnicy i przeprowadzonych w szkole publicznej w trakcie obowiązkowych lekcji.

Wydawcą poradnika autorstwa księdza Jeana-Benoita Castermana jest katolickie Wydawnictwo M z Krakowa. Książkę kieruje do młodzieży powyżej 14 roku życia, do wychowawców, rodziców i katechetów. Wydano ją kilka lat temu. Do dziś poradnik jest wykorzystywany w szkołach. Jakie rady skrywa?

Jak powiedzieć NIE nauczycielowi lub szefowi? Przed wszystkim potraktuj go z szacunkiem. Daj mu do zrozumienia, że schlebia ci zainteresowanie, które kieruje w twoją stronę, ale że będzie ci jeszcze milej, jeżeli będzie cię szanował. W żadnym wypadku nie bądź niegrzeczna, nie okazuj niesmaku: poniżysz i zranisz go, co może sprawić, że zechce się zemścić. Z szacunkiem podejdź do tego, że będzie czuł się urażony. Bądź miła
– czytamy w poradniku „Życie na maksa”.

Ten fragment jest chyba najczęściej cytowany w komentarzach i na forach. Wywołał największe oburzenie. Niestety im dalej w las, tym gorzej…
„Poproś o radę osoby, które mogą cię wesprzeć. Proś Najwyższego, który czyni cuda w sytuacjach takich jak te. Może ‚potrząsnąć’ sercem twojego prześladowcy, który w końcu zostawi cię w spokoju, a nawet zacznie szanować i cenić. Czystość zawsze popłaca”.

Poradnik poucza też nastolatki, jakiego stroju nie powinny nosić, aby nie kusić losu, nie prowokować i nie paść ofiarą cudzego pożądania.

Minispódniczki, body, pępek na wierzchu, spodnie biodrówki, stringi, przepastny dekolt, nagie plecy… są zaproszeniem do czegoś więcej. Uchodzisz za frywolną, dyspozycyjną dziewczynę. Jeśli cię zaczepiają, sama jesteś sobie winna: kusisz los
– to kolejny fragment poradnika dla nastolatek.

W internecie zawrzało. Sprawę skomentowała też zbulwersowana Anja Rubik, która właśnie wydała książkę poświęconą edukacji seksualnej „Sexed.pl” i pracuje nad zwiększeniem świadomości seksualnej wśród Polaków.
„Poradnik zatwierdzony przez MEN. Brak mi słów” – napisała na swoim Instagramie modelka i wkleiła zdjęcia fragmentów poradnika.

Na łamach Gazety.pl do sprawy odniósł się Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, który odpowiada za warsztaty Archipelag Skarbów, na których został rozdany ten poradnik. „Wyrażamy szczere ubolewanie, że książka ‚Życie na maksa. Poradnik uczuciowo-seksualny’ została wręczona podczas programu profilaktycznego Archipelag Skarbów. Książka ta nie jest częścią programu Archipelag Skarbów i żaden egzemplarz nie powinien być wręczony podczas programu” – napisali w oświadczeniu.

Instytut zapowiedział, że pilnie wyjaśni tę sytuację i wyciągnie konsekwencje wobec osób, które rozdały uczniom podręcznik „Życie na maksa”.

Czytaj też:Karmiła piersią publicznie. Zarzucono jej, że próbuje ukraść cudzego męża! Teraz walczy pokazując nagie zdjęciaMama trojaczków urodziła. Zdjęcia jej ciążowego brzucha robiły furorę w sieci. Jak wygląda teraz?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)