Jesienią czeka nas nawrót epidemii fot. Adobe Stock

Dotychczasowa epidemia to pikuś? Minister Szumowski ostrzega, że prawdziwa walka zacznie się jesienią

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że druga fala epidemii, która pojawi się w Polsce jesienią, będzie o wiele gorsza od tego, co przechodziliśmy kilka miesięcy temu.
/ 29.07.2020 12:43
Jesienią czeka nas nawrót epidemii fot. Adobe Stock

Pandemia koronawirusa to zdecydowanie przeżycie, którego nikt z nas nie zapomni. To pierwszy raz od wielu lat, kiedy choroba rozprzestrzeniała się tak szybko, zabiła tak wiele osób, a w krajach zapanowała panika i chaos. 

Na całym świecie wprowadzono specjalny reżim sanitarny, z którego zasadami musimy żyć do teraz. Niestety, choć po cichu wierzymy, że pandemia zaczyna wygasać, okazuje się, że najgorsze może być dopiero przed nami. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas oficjalnej konferencji prasowej przyznał, że prawdziwa walka zacznie się jesienią

Łukasz Szumowski o drugiej fali koronawirusa jesienią

Boimy się jednej rzeczy: koincydencji grypy, paragryp i COVID-19, dlatego że wszystkie te choroby mają bardzo podobne objawy. Największym wyzwaniem będzie oddzielenie osób z koronawirusem SARS-CoV-2 od tych z grypą i taki sposób zarządzania całym systemem, żeby pacjenci wzajemnie się nie zarażali - powiedział minister 

Rząd zapewnia jednak, że jest przygotowany na każdą ewentualność i druga fala koronawirusa będzie lepiej monitorowana i skuteczniej zwalczana. Politycy przekonują także, że nie mamy powodu do tego, by obawiać się wprowadzenia kolejnego lockdownu. Zdaniem ministrów i premiera jest to niemożliwe pod względem gospodarczym. 

Czy jesienią powrócą obostrzenia? 

Takiego scenariusza nie da się wykluczyć. Jednak bardziej prawdopodobne będzie zamykanie poszczególnych zakładów pracy czy tworzenie w kraju „stref zero”, czyli powiatów i regionów, gdzie epidemia będzie się rozprzestrzeniać najszybciej. 

Istnieje również możliwość, że w przypadku drastycznie pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej w kraju wprowadzone zostaną niektóre obostrzenia sanitarne, takie jak zamknięcie szkół i lokali gastronomicznych lub obowiązek noszenia maseczki również na świeżym powietrzu. 

Może cię też zainteresować: 
500+ nie będzie wypłacane w gotówce, ale jako bon? Prezes ZUS: badane są różne możliwości
Pracownicy PKL Zakopane mają koronawirusa. Z kolejki codziennie korzysta kilka tysięcy turystów
Do 2060 roku na świecie nie będzie płodnych mężczyzn? Naukowcy są przerażeni wynikami badań
Niemcy wprowadzają zakaz noszenia burki i nikabu w szkołach. Muzułmanie są wściekli

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)