POLECAMY

Coraz więcej Polaków nie szczepi dzieci. Za 6 lat może czekać nas epidemia!

Nieszczepienie dzieci to już nie tylko fanaberia niektórych rodziców. Dane wyraźnie potwierdzają, że stało się to niezdrową modą.
Małgorzata Machnicka / 11 miesięcy temu
Coraz więcej Polaków nie szczepi dzieci. Za 6 lat może czekać nas epidemia! fot. Fotolia

W 2012 roku było 5300 takich przypadków. Dwa lata później było ich już niemal 3 razy tyle. A do tego liczba stale rośnie. W tym roku padnie rekord - co do tego nie ma wątpliwości. Potwierdzają to dane Państwowego Zakładu Higieny. Co prawda, nie spadliśmy jeszcze poniżej poniżej progu wyszczepialności, który chroni całą populację przed powrotem zakaźnych chorób, ale zmierzamy w tym kierunku. Jeśli liczba odmów wyniesie 100 tys. rocznie, to prawdopodobieństwo, że niezaszczepione dzieci spotkają się w przedszkolu lub szkole, wyraźnie wzrośnie. A to oznacza poważne ryzyko wybuchu epidemii chorób zakaźnych.

Tylko 6% Polaków szczepi się przeciwko grypie. Dlaczego?

Gdzie jest najwięcej niezaszczepionych dzieci?

Najgorzej sytuacja wygląda na Pomorzu (7,45 przypadków odmowy na 1 tys. mieszkańców), na Śląsku (5,68 na 1 tys.) i w Wielkopolsce (5,23 na 1 tys.). Rosnąca z roku na rok liczba odmów szczepień to efekt skuteczności ruchów antyszczepionkowych. Najlepiej jest na Podkarpaciu i na terenach wschodnich, bo tam lekarze cieszą się autorytetem. 

Dlaczego Polacy boją się szczepić dzieci? Nie wiadomo...

Wbrew pozorom wcale nie powikłań. Jak wynika z raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego, takich niepożądanych odczynów poszczepiennych (zaczerwienienia, wymioty, gorączka) zanotowano w 2016 roku nieco ponad dwa tysiace. To co prawda niemal dwa razy tyle, co 5 lat wcześniej, ale to efekt tego, że są częściej wpisywane do dokumentacji medycznej. Ciężkich przypadków jest zaledwie 4-5 w skali roku.

Sprawdź kalendarz szczepień na rok 2017

A to wszystko przez jeden dokument...

Paradokument Andrew Wakefielda "Wyszczepieni" (Vaxxed), wyemitowany w maju tego roku nie pozostawiał wątpliwości: szczepionki mogą wywoływać autyzm.Niestety film ani słowem nie wspomina, że jego autor stracił prawo do wykonywania zawodu lekarza w Wielkiej Brytanii, że jedenastu współautorów niesławnego artykułu w "The Lancet" odcięło się od tej publikacji i że pismo ostatecznie ją wycofało.

Państwo będzie karać za nieszczepienie dzieci?

Choć wprowadzono obowiązkowe szczepienia, ciężko to egzekwować. Na razie jedyną bronią w tej walce są mandaty. W 2016 r. państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni wystosowali do uchylających się 4081 upomnień wzywających do wykonania obowiązku szczepień ochronnych, grożąc skierowaniem sprawy na drogę egzekucji administracyjnej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 miesiące temu
Epidemia, srepidemia. Już w Czechach miała być epidemia. 100 osób zachorowało i epidemia. Bzdury. W latach 60tych w US na odrę zachorowało 50tyś osób i było OK. A teraz zachorowało kilka osób i epidemia. Od straszenia są duchy.
/10 miesięcy temu
widze że polki.pl wzięło się za usuwanie komentarzy, rodziców którzy świadomie rezygnują z tego "dobrodziejstwa"
/11 miesięcy temu
To nie moda na nieszczepienie, tylko chronienie własnych dzieci przed tą trucizną która jest ładowana od pierwszych dni życia noworodka! Już coraz więcej rodziców zdaje sobie po prostu z tego sprawę, jak duże zagrożenie niesie ze sobą masowe szczepienie w tak dużych ilościach do samego 2 roku dziecka! I chyba nikogo już nie dziwi fakt, ile syfu jest w danej szczepionce. A Epidemie to wymysł firm farmaceutycznych które chcą więcej i więcej hajsu za sprzedane ampułki szczepionek!!Więc nie piszcie farmazonów! I jak widać wasza jedyną wymówką na to że szczepionki nie powodują autyzmu, to fakt, że został pozbawiony praw wykonywania zawodu Pan Wakefield - ale nikomu już nie przyjdzie do głowy, że to wszystko było specjalnie zrobione.-> jakby to przyjęło się do ogólnej wiadomości, że szczepionki wywołują autyzm, firmy farmaceutyczne straciły by miliony na tym, dlatego tak to własnie załatwili. I co do faktu autyzmu ze szczepionkami już nie ma i nie powinno być wątpliwości, że one go wywołują.
POKAŻ KOMENTARZE (1)