Coraz mniej rodzin otrzymuje 500+ - nowe zasady

Facet z dzieckiem na rękach fot. Fotolia
Rząd robi wszystko, żeby nie wypłacać obiecanego świadczenia.
Małgorzata Machnicka / 07.08.2017 14:31
Facet z dzieckiem na rękach fot. Fotolia

Nowe zasady odnośnie programu 500+ dotyczą głównie rodziców samotnie wychowujących dzieci oraz osób prowadzących działalność gospodarczą. Pensja minimalna w 2016 r. wzrosła o 170 zł w porównaniu z rokiem 2014 r. Wiąże się to z tym, że próg dochodowy będzie przekraczać większa ilość rodziców.

500+ zachęca do posiadania dzieci po 30. roku życia?

Co to oznacza?

Kobieta, która zarabiała dotąd mniej niż 800 zł, a której wynagrodzenie wzrosło o 170 zł, nie otrzyma zasiłku, ale jej łączna suma przychodów będzie dużo niższa od tej, którą otrzymywała pobierając 500+.

Dotąd w portfelu zostawało jej 1300 złotych miesięcznie, teraz będzie to 970 złotych, czyli jakby nie patrzeć 330 złotych mniej.

Co jeszcze się zmieni?

Rząd chce ukrócić nieuczciwe zagrania rodziców, którzy nagle przypominają sobie o dziecku lub żyją z partnerem bez ślubu, ale składają oświadczenie jako rodzic samotny. Okazuje się, że nie tylko nie zmieni progów dochodowych, eliminując zasiłki dla większej ilości rodziców niż dotychczas, ale wprowadzi także nowe zasady programu 500+

Udają samotne matki, żeby pobierać 500+

Będzie więcej kontroli

Pracownicy socjalni będą częściej kontrolowali rodziny, co do których będą podejrzenia o przeznaczanie pieniędzy z programu na cele inne niż wydatki związane z dziećmi. Bardzo często pracownicy lokalnych centrów świadczeń znają rodziny, w których może dochodzić do takich sytuacji, a czasem otrzymują informacje z zewnątrz.

Wtedy monitoringowi podlegają rachunki za zajęcia dodatkowe lub wyciągi z rachunków bankowych, świadczące o płatnościach za ubrania i przybory potrzebne dziecku na co dzień.

Redakcja poleca

REKLAMA