19-latek z podejrzeniem COVID-19 usłyszał, że jest młody i nie musi się martwić. Niedługo potem zmarł

19-latek z podejrzeniem COVID-19 zmarł fot. Adobe Stock
Do tej tragedii nie musiało dojść - wszystko przez złudne nadzieje i powszechne mniemanie, że młodzi ludzie są wystarczająco silni, by pokonać COVID-19.
Edyta Liebert / 31.03.2020 09:04
19-latek z podejrzeniem COVID-19 zmarł fot. Adobe Stock

W okresie epidemii nietrudno o błąd lekarski, zawahanie, złe decyzje czy przemęczenie medyków. Takie rzeczy się zdarzają, ale niestety kosztują życie. 

Usłyszał od lekarza, że jest „młody, silny” i „nie musi się o nic martwić”

19-letni Luca Di Nicola skarżył się na gorączkę, kaszel i ból w klatce piersiowej. Objawy wskazywały na zakażenie, ale z racji wieku Włoch nie otrzymał wystarczającej pomocy. Nastolatek miał przeczucie, że jego objawy są spowodowane zarażeniem koronawirusem, w związku z czym udał się do lekarza, który wykluczył u niego zakażenia SARS-CoV-19. Lekarz pojawił się u niego (była to wizyta domowa) zalecił stosowanie paracetamolu i dodał otuchy mówiąc, że nastolatek jest „młody, silny i nie musi się o nic martwić”.

Niestety z dnia na dzień stan Włocha zaczął się stopniowo pogarszać. 19-latek cierpiał przede wszystkim z powodu bólu w klatce piersiowej. Był tak osłabiony, że bliscy wezwali karetkę - niestety Luca Di Nicola zmarł w szpitalu North Middlesex w Londynie.

Rodzina nastolatka nie wini lekarza - jak czytamy na mirror.co.uk ich zdaniem nie było powodów do paniki, bo wyglądało to na ostre przeziębienie i nic nie wskazywało na to, że chłopak znajdował się w tak krytycznym stanie. Ciotka zmarłego przyznała jednak potem w wywiadzie do gazety „La Repubblica”, że podobne symptomy do zakażenia COVID-19 mieli też pozostali członkowie rodziny, ale wszyscy byli starsi od Luca.

Główne objawy zakażenia koronawirusem to:

  • gorączka,
  • suchy kaszel,
  • duszność, spłycony oddech, 
  • rzadziej: brak smaku, węchu, biegunka

Oprócz dróg oddechowych, wirus może atakować:

  • układ pokarmowy (objawami są: biegunka, wymioty),
  • układ nerwowy (bóle głowy, nudności, zaburzenia świadomości),
  • układ moczowy (powikłania w postaci uszkodzenia nerek),
  • układ krwionośny (powikłania w postaci ostrej niewydolności serca).

Pamiętaj, że koronawirusem może zarazić się każdy, choć ostry przebieg choroby pojawia się głównie u osób otyłych, starszych i przewlekle chorych. Niemniej jednak SARS-CoV-19 nie oszczędza młodych ludzi, dzieci i niemowląt.

Koronawirus groźny także dla dzieci i młodzieży

Redakcja poleca

REKLAMA