Jak dbać o wątrobę w święta? 3 sposoby na zdrową wątrobę

trawienie w święta fot. Adobe Stock
Wątroba w czasie świąt nie ma lekko. Radzimy, jak uniknąć przykrych dolegliwości związanych ze świątecznym przejedzeniem.
Marta Wilczkowska / 10.12.2020 16:06
trawienie w święta fot. Adobe Stock

Święta to wyjątkowo ciężki czas dla naszej wątroby - ciężkostrawne dania, brak umiaru w jedzeniu i ciągłe podjadanie sprawiają, że i wątrobie zdarza się zastrajkować. 

Jaka dieta jest dobra dla wątroby?

Dla lepszej pracy wątroby należy jeść głównie lekkostrawne pokarmy. Należą do nich dania świeżo przygotowane, o temperaturze pokojowej lub letnie, ale przede wszystkim:

  • chude – zamiast łososia, śledzia czy karpia, lepiej zjedz dorsza, mintaja lub morszczuka. Spośród zup, wybierz tę niezabielaną, a z ciast sernik z twarogu do 1,5% tłuszczu. W razie potrzeby możesz użyć oczywiście tłuszczu, ale niech będzie to wiórek świeżego masła albo kropla oliwy czy oleju roślinnego,
  • pieczone, gotowane i duszone – czyli np. ryby w galarecie i zapiekane bez panierki zamiast smażonych.

Chcesz spróbować i wszystkich potraw, które znajdą się na stole? W takim razie postaraj się:

  • nakładać małe porcje i dokładnie przeżuwać każdy kęs (to ułatwia trawienie),
  • ograniczyć alkohol – niszczy komórki wątroby, spowalnia przemianę materii.

Jak radzić sobie z przejedzeniem?

Oto, co możesz zrobić, by szybciej strawić jedzenie i odciążyć wątrobę:

  • Ciepły okład – rozluźnij ubranie, połóż się lub usiądź wygodnie w fotelu. Przyłóż do prawego boku, do żeber termofor z gorącą wodą lub koc elektryczny. Po kwadransie zdejmij okład i odpoczywaj jeszcze przez pół godziny. Ciepło pomoże rozszerzyć drogi żółciowe i uwolnić konieczną do przetworzenia tłuszczów żółć.
  • Przerwa między posiłkami – postaraj się, aby upłynęły 3 godziny zanim ponownie coś przekąsisz. Co najmniej tyle czasu potrzebujesz na strawienie jedzenia. Planujesz późno się położyć, bo np. idziesz na pasterkę? Mimo to staraj się już nic nie jeść (zwłaszcza ciężkostrawnego). Między godziną 22 a 2 rano wątroba wyjątkowo intensywnie pracuje, by przetworzyć przyjęte w ciągu dnia składniki i oczyścić organizm. Nocne podjadanie zaś prowadzi do przeciążenia i utrudnia regenerację tego organu.
  • Zioła – wypij powoli i małymi łyczkami letni napar z mięty, dziurawca, melisy lub rumianku (czubatą łyżeczkę ziela zalej filiżanką wrzątku, przykryj i odstaw na kwadrans). Możesz też sączyć lekką herbatę z dodatkiem imbiru (plasterkiem świeżego lub szczyptą sproszkowanego). Napoje te ułatwią trawienie i złagodzą boleści (działają lekko rozkurczająco na przewody żółciowe). Uwaga! Nie zażywaj środków przeciwbólowych. Zamiast pomóc, bardziej obciążą wątrobę.

Co robić, kiedy dolegliwości wątroby nawracają?

Jeżeli dolegliwości nawracają, powiedz o tym lekarzowi i poproś o skierowanie na badania (dostaniesz skierowanie na tzw. próby wątrobowe, to badanie z krwi). Niezależnie od tego możesz też przeprowadzić kurację oczyszczająco-regenerującą. Doskonale sprawdzą się:

  • Suszone śliwki – zalej szklanką wrzątku 5 suszonych śliwek i odstaw na noc. Rano wypij wodę i zjedz owoce. Powtarzaj przez tydzień. Uwaga, jeśli masz skłonność do biegunek, wybierz inną miksturę, bo suszone śliwki mają działanie rozwalniające.
  • Ostropest – podczas drugiego śniadania jedz przez kolejne 2–3 tygodnie chudy jogurt naturalny z 2 łyżeczkami zmielonych nasion ostropestu plamistego (do kupienia w aptekach i sklepach zielarskich).
  • Oliwa i cytrusy – wymieszaj łyżeczkę soku z cytryny z łyżeczką soku z grejpfrutów i łyżeczką oliwy. Pij taką miksturę 3 razy dziennie, pół godziny przed głównymi posiłkami. Kurację prowadź przez 10 dni.
  • Cytryna – wyciśnij sok z całej cytryny i rozcieńcz go szklanką letniej wody. Przez 2 tygodnie wypijaj rano na czczo i wieczorem (pół godziny przed kolacją) szklankę napoju.

Uwaga! W tym samym czasie stosuj tylko jedną z kuracji. Aby poczuć jej dobroczynne działanie, przejdź jednocześnie na lekką dietę. Jadaj 5–6 małych posiłków dziennie. Nie jest zalecane stosowanie głodówki, która obciąża wątrobę.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 10.12.2012.
Na podstawie artykułu z Przyjaciółki

Czytaj także:

Redakcja poleca

REKLAMA