Jak wygląda zachowanie królika przed śmiercią? Oto najczęstsze znaki, że twój pupil umiera, zwróć na nie uwagę

zachowanie królika przed śmiercią fot. Adobe Stock, Pixel-Shot
Jak wygląda zachowanie królika przed śmiercią? Kiedy twój truś jest schorowany lub po prostu jest już króliczym seniorem, zwróć uwagę na jego zachowanie. Może stać się wycofany, apatyczny i niechętny do zabawy. Czasem też pojawia się agresja lub nadmierna senność, a także niechęć do pielęgnacji. Oznaką bólu u królików jest krzyk.
/ 16.01.2024 05:34
zachowanie królika przed śmiercią fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Kiedy królik zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle, dla właściciela jest to często powód do niepokoju. Rzeczywiście, nagłe osłabienie czy niechęć do zabawy może być objawem choroby u pupila lub być pierwszym "objawem" zbliżającej się śmierci. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Spis treści:

  1. Zachowanie królika przed śmiercią
  2. Ile żyje królik?
  3. Jak wygląda uśpienie królika?

Jak wygląda zachowanie królika przed śmiercią

Jeśli twój pupil zachowuje się nienaturalnie i coś cię w tym niepokoi, nie musi to jeszcze oznaczać zbliżającej się śmierci. Oznaki umierania są bardzo podobne do tych, które pojawiają się, kiedy królik jest chory lub ma zatrucie pokarmowe. Zarówno królik miniaturka, jak i większe gatunki, są narażone na alergie, a także choroby, takie jak katar.

Królik tuż przed śmiercią może stać się apatyczny, niechętny do zabawy czy wychodzenia z klatki (jeśli wcześniej było to dla niego normą i cieszył się na spacer po domu). Może też stać się agresywny, nie tolerować brania na ręce czy atakować inne domowe zwierzęta lub właścicieli.

Często króliki też stają się wycofane i wyraźnie zaniepokojone - boją się jakiejkolwiek chęci kontaktu ze strony właściciela. Zdarza się też, że nie chcą jeść lub pić. Niepokojącym objawem, sugerującym chorobę lub zbliżającą się śmierć, jest brak higieny. Króliki, podobnie jak inne gryzonie, to prawdziwe czyścioszki. Jeśli więc twój pupil nagle przestaje wylizywać futerko czy myć pyszczek, jest to wyraźny sygnał, że coś jest nie tak.

Bardzo częstą oznaką zbliżającej się śmierci królika jest krzyk lub głośny, wysoki i długi dźwięk. Króliki często krzyczą w ten sposób tuż przed śmiercią - taki dźwięk może być oznaką dużego bólu.

jak zachowuje się królik przed śmiercią

fot. Jak zachowuje się królik przed śmiercią/Adobe Stock, Africa Studio

Ile żyje królik?

Długość życia królika uzależniona jest od wielu czynników, przede wszystkim rasy i warunków, w jakich mieszka. Króliki najczęściej żyją ok. 7 lat, choć zdarzają się seniorzy, którzy dożywają nawet 10-12 lat bez większych problemów zdrowotnych.

Jeśli pupil ma zapewniony spokój (nie stresują go inne zwierzęta, domownicy czy głośne dźwięki z otoczenia), a także jest odpowiednio karmiony, może żyć naprawdę długo. Nie bez znaczenia jest także aktywizacja pupila - warto przyzwyczaić go do wychodzenia z klatki i zabawy z właścicielami. Szczęśliwy gryzoń, który ma codzienną dawkę ruchu także może żyć dłużej i zdrowiej.

Jak wygląda uśpienie królika?

Jeśli królik jest chory lub ma schorzenia związane z sędziwym wiekiem, warto rozważyć uśpienie go. Jest to zawsze trudna decyzja dla właścicieli, niemniej jednak jeśli pupil wyraźnie cierpi i męczy się codziennym funkcjonowaniem, często jest to dla niego najlepsza droga.

Taką decyzję trzeba zawsze konsultować z weterynarzem i zdecydować się na nią dopiero, kiedy wszystkie inne możliwości pomocy się wyczerpią. Do uśpienia królika, podobnie jak innych zwierząt domowych, stosuje się barbiturany, które powoli i stopniowo wyłączają funkcjonowanie mózgu.

co robi królik przed śmiercią

fot. Zachowanie królika przed śmiercią/Adobe Stock, rabbitti

Czytaj także:
Co robić, gdy pies wymiotuje?
Jak zrozumieć odgłosy chomika?
Jak ochłodzić kota w upały?

Redakcja poleca

REKLAMA