Oswajanie bojącego się psa z kotem

Oswajanie bojącego się psa z kotem

Ekspert wieszjak.pl, behawiorystka Justyna Marut radzi jak przyzwyczaić bojącego psa do kota w domu. Dowiedz się, w jak pomóc zredukować psu strach przed kotem i w jaki sposób umilić mu czas adaptacji do nowych warunków domowych.
/ 03.07.2012 12:47
Oswajanie bojącego się psa z kotem

Witam serdecznie! Mam 8-letnią suczkę, która jest bardzo płochliwa. Od tygodnia w moim domu pojawił sie także kot, którego córka przywiozła na wakacje. Nie wiem co mam robić bo moja psinka strasznie boi się tego kota - nie chce wychodzić z pokoju, chociaż kot jest zamknięty w innym. Piesek nie chce nawet wyjść do przedpokoju, żeby napić się wody. Boi się w ogóle chodzić po mieszkaniu. Cały dzień leży przestraszona, a najchętniej to wciska się między wersalkę a ścianę i tam ściśnięta leży. Pomimo prób zapoznania się, moja suczka nie może się przekonać do nowego lokatora i nadal boi sie go panicznie. Co w takiej sytuacji robić? Boję się o psa, ale jednocześnie nie chcę sprawiać córce przykrości. Pozdrawiam ~Jolanta

Polecamy: Mój pies to ciapa! Czy pomoże szkolenie obronne?

 Odpowiedź zoopsychologa

Jeżeli suczka nigdy nie przebywała z kotem oraz - jak pani pisze - jest bardzo płochliwa, to prawdopodobnie sprawienie, że psica zaprzyjaźni się z kotem lub przestanie się zupełnie bać - jest niemożliwe albo przynajmniej bardzo trudne.

Jeżeli kot przebywa u Pani tylko w czasie wakacji - trzeba zrobić wszystko aby suni ten stres zredukować. W pierwszej kolejności polecam preparat, który ułatwi psu przebywanie w nowej sytuacji. Jest to syntetyk psich feromonów o nawie D.A.P. Dyfuzor podłączamy do kontaktu w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywa sunia i pozwalamy mu działać. Ma on za zadanie uspokoić zwierze, sprawić, że poczuje się bezpieczniej. Nie jest wyczuwalny dla ludzi ani dla kotów.

Kolejną rzeczą, którą można zrobić dla czworonoga jest zakupienie karmy uspokajającej dostępnej u weterynarzy. Taka karma ma na celu podwyższenie poziomu serotoniny czyli  hormonu szczęścia.
Proszę nie wyciągać na siłę suni i nie zmuszać jej do kontaktów z kotem. Każde spotkanie powinno być krótkie i przyjemnie kojarzone. Jeżeli pies lubi jeść, proszę w czasie zapoznawania poczęstować suczkę smakołykiem lub odciągnąć jej uwagę od kota za pomocą zabawki. Proszę zachęcać, a nie zmuszać. Sunia sama musi zauważyć, że nic jej nie grozi.

Sytuacja z kotem prawdopodobnie jest już tylko wynikiem wszystkich strachów suni. To czubek góry lodowej i pewien rezultat. Pies ma 8 lat więc prawdopodobnie jego strach trwa już jakiś czas. Żeby zwierzak przestał się bać, należy zacząć ćwiczyć z nim pokonywanie lęków. Może spróbować zrobić to Pani sama albo zasięgnąć opinii doświadczonego zoopsychologa.

Zobacz także: Pozytywne szkolenie psów – zalety i wady

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/11.07.2012 09:19
Ten pies nie jest smutny... przecież jest uśmiechnięty. dlaczego to zdjęcie jest tak podpisane?