1
z
9
Najbardziej nieposłuszne rasy psów
Basenji. Pies, który nie szczeka. Wydają za to ciche odgłosy przypominające jodłowanie. Zachował pewne cechy psa pierwotnego, w tym przywiązanie do człowieka ale i też dużą niezależność. Nigdy do końca nie spoufala się z właścicielem i niechętnie podporządkowuje się dyscyplinie. Szkolenie basenji należy do trudnych zadań i wymaga sporych umiejętności szkoleniowych i cierpliwości.
2
z
9
Najbardziej nieposłuszne rasy psów
Chow chow. Słynie z niezwykłej zawziętości w walce i dużej niezależności. Szkolenie chow chow nie należy do łatwych zadań ze względu na jego upartość i niechęć do jakiegokolwiek przymusu. Łatwo sprowokować go do agresywnego zachowania (zwłaszcza suki), a wtedy walczy bezkompromisowo. Nie nadaje się na towarzysza osób niedoświadczonych w prowadzeniu psa, pobłażliwych i o słabej kondycji fizycznej.
3
z
9
Najbardziej nieposłuszne rasy psów
Chart rosyjski borzoj. Pies hodowany niegdyś na dworach szlacheckich. Na dworze carskim służył do polowań na wilki, lisy i zające. Odznaczają się niezwykłą szybkością, zwinnością i wytrzymałością. Jak przystało na arystokratę, borzoj jest psem dystyngowanym, dumnym, niezależnym i to on wybiera sobie właściciela. Jest uparty i nieufny. Z trudem nawiązuje głębsza więź z właścicielem. Trzeba wykazać wiele wyrozumiałości i silnej woli, by wyszkolić borzoja. Nie łatwo przychodzi mu przyswajanie nowych umiejętności, zwłaszcza problemem są komendy Siad i Do nogi. Łatwo się rozprasza podczas szkolenia i często ucieka w siną dal za upatrzoną ofiarą - najczęściej mniejszym zwierzęciem. Z tego względu borzoj powinien być wyprowadzany na smyczy i w kagańcu. Można go spuszczać ze smyczy dopiero wtedy, gdy pies znakomicie opanuje wymienione komendy i zostanie dobrze zsocjalizowany z ludźmi i innymi zwierzętami.
4
z
9
Najbardziej nieposłuszne rasy psów
Buldog angielski. Wesoły, łagodny, nieco flegmatyczny pies do towarzystwa. Niewymagający - do szczęścia wystarczy mu wygodna kanapa, pełna miska i obecność swojego pana. Nie lubią zbyt dużo ruchu i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Pies idealny dla leniwych właścicieli. Niechętnie poddaje się szkoleniu i źle znosi presję. Z trudem pojmuje podstawowe komendy i ma problemy nauką czystości. Potrzebuje właściciela wyrozumiałego, cierpliwego i konsekwentnego.
5
z
9
Najbardziej nieposłuszne rasy psów
Bloodhound. Słynie z doskonałego węchu i niezwykłej determinacji w wykonywaniu zadań myśliwskich. Potrafi niestrudzenie iść za powziętym tropem. Zapomina wtedy o swoim właścicielu i nie reaguje na komendy. Jest psem upartym, opornym na szkolenie i z reguły ufającym tylko jednemu człowiekowi. Potrzebuje właściciela silnego fizycznie (jest dużym psem, ważącym 40-50 kg) o zdolnościach przywódczych i silnym charakterze. Powinien być wychowywanych konsekwentnie, bez zbytniego pobłażania oraz mieć zapienioną sporą dawkę ruchu. Spacery powinny być powiązane z wykonywaniem konkretnych zadań myśliwskich, polegających głównie na tropieniu i szukaniu. Przed spuszczeniem ze smyczy bloodhound powinien mieć doskonale opanowaną komendę Do nogi i Siad-zostań.
6
z
9
Najbardziej nieposłuszne rasy psów
Pekińczyk. Mały władca kanapy. Uwielbia wygodę, pieszczoty, ma kaprysy i humory. Łatwo wpada złość i nie znosi presji. Jest niezwykle oddany swojemu opiekunowi, lecz nie daje sobą manipulować. Odznacza się dużą nieufnością wobec obcych i innych zwierząt. Gdy trzeba, walczy odważnie i nieustępliwie nawet z większymi psami. Źle znosi samotność - zachowuje się wtedy destrukcyjnie i głośno ujada. Nie przepada za dziećmi, małych nie znosi i często okazuje zazdrość. Nie potrzebuje dużo ruchu, dlatego świetnie nadaje się na towarzysza osób starszych. Właściciel pekińczyka musi odznaczać się cierpliwością, silna wolą i opanowaniem, bowiem wychowanie tego upartego pieska nie należy do zadań łatwych.
7
z
9
Najbardziej nieposłuszne rasy psów
Beagle. Jest psem niezwykle ruchliwym i ciekawskim. Ze względu na swój doskonale rozwinięty zmysł powonienia ma trudności z koncentracją, w związku z czym podczas wędrówek lubi zbaczać z drogi i iść za powziętym tropem. Żeby nieco okiełznać pupila, właściciel powinien intensywnie ćwiczyć z nim komendę "do nogi". Beagle wymagają opiekuna aktywnego, odznaczającego się stanowczością i zdolnościami przywódczymi.
8
z
9
Najbardziej nieposłuszne rasy psów
Mastiff. Silny, muskularny pies ważący przeciętnie 68,5-81,5 kg. Z natury dąży do dominacji, ma silnie rozwinięty instynkt terytorialny. W stosunku do obcych wykazuje nieufność; wobec małych zwierząt i innych psów bywa niezwykle agresywny. Serdecznie traktuje swoich właścicieli, lecz zachowuje pewną powściągliwość. Wymaga wczesnej socjalizacji i szkolenia, by stał się psem przyjaznym dla otoczenia. Podczas szkolenia trzeba wykazać dużo cierpliwości i stanowczości, ale nigdy nie wywierać na psu zbytniej presji, bo łatwo sprowokować agresywną reakcję. Mastiffy potrafią atakować prawie bez ostrzeżenia i walczyć nieustępliwie. Potrzebuje właściciela silnego fizycznie i psychicznie o zdolnościach przywódczych. Absolutnie nie wolno psu pobłażać i rozpieszczać, ponieważ łatwo może zamienić się w prawdziwą bestię.
9
z
9
Najbardziej nieposłuszne rasy psów
Basset hound. Przyjazny, spokojny pies, lecz uparty i niezależny. Nie znosi wywierania na nim presji - w skrajnych przypadkach potrafi zareagować agresywnie. Szkolenie utrudnia znakomity węch psa - rozpraszają go różne zapachy. Potrafi powziąć trop i podążać za nim ślepo przez długi czas. Nie powinno się go spuszczać ze smyczy zanim doskonale nie opanuje komend Do nogi-zostań i siad. Potrzebuje cierpliwego właściciel i solidnego szkolenia oraz porządnej socjalizacji.