Na czym polega przebiegnięcie toru?
Każdy tor może być inny i na zawodach zwykle tak jest. Kolejność przeszkód z uwzględnieniem wskazań regulaminowych ustalana jest przez sędziego na zawodach, względnie na treningu przez instruktora. Przewodnik z psem ustawia się przed pierwszą przeszkodą czyli na początku zaplanowanego toru. Na zawodach przeszkody są oznaczone numerami, zawodnicy przed startem mają czas na przejście po torze, by go poznać, ale sami – bez psów.
Zabawa polega na tym, by przewodnik na torze potrafił tak pokierować psem, by pies pokonał wszystkie przeszkody w określonej kolejności, we właściwym kierunku i w jak najkrótszym czasie. Na torze nie wolno dotknąć psa, ani mieć przy sobie jedzenia czy zabawek. Pies nie może mieć na sobie obroży, ani żadnego innego sprzętu.
Za wszystkie błędy popełnione na torze liczone są punkty karne.
Sport czy rekreacja?
Agility to zabawa zarówno dla naszego psa jak i dla nas. Kto raz spróbuje ten wie. Nie trzeba planować startów w zawodach, by przystąpić do treningów. Takie spędzanie czasu z psem niesie wiele korzyści bez względu na to, czy marzy nam się sportowa kariera czy chcemy poćwiczyć tylko dla przyjemności.
Co daje nam zabawa z naszym psem w agility?
Treningi agility uczą psa posłuszeństwa, a nas kontroli nad nim. Poprawiają kontakt między nami i psem oraz są świetną wspólną zabawą. Są także wyzwaniem dla psa. Dzięki dobrze prowadzonemu treningowi wzrasta jego zaufanie do nas. Treningi pozwalają psu porządnie się wybiegać i zachować dobrą kondycję (także nam!). No i jak wszystkie psie sporty są gimnastyką ciała i umysłu.
Zobacz też: Jak pies odbiera świat - psie zmysły
W jakim wieku pies może zacząć zabawę w agility?
Dopóki pies nie jest w pełni rozwinięty, jego ciało rośnie i rozwija się, nie powinniśmy obciążać go nadmiernym wysiłkiem fizycznym takim jak liczne lub wysokie skoki i rozwijanie zawrotnych prędkości na treningach. Na szczęście zabawę w agility możemy zacząć z naszym psem od szczeniaka, bo dla najmłodszych piesków instruktorzy prowadzą specjalne treningi.
Podczas treningów dla szczeniąt ćwiczenia polegają głównie na nauce kierowania psem na torze i oswajaniu psa z przeszkodami płaskimi (np. tunel) albo dużo prostszymi, niż dla psów dorosłych. Dzięki temu, gdy nasz szczeniak dorośnie, podstawy tego sportu będziemy mieli razem świetnie opanowane.
Jak zacząć treningi agility?
Powinniśmy poszukać dobrego klubu prowadzącego zajęcia agility. Kluby zajmujące się tym sportem dysponują odpowiednimi przeszkodami i kadrą, która wprowadzi nas w tajniki treningów.
Przeczytaj: Jak przygotować się na wakacje z psem?