Portal dailystar.co.uk informuje, że coraz więcej delfinów i wielorybów pada ofiarą Morbillivirusa. Jest to szczep doskonale nam znanego wirusa odry, który dotyka ludzi – zwłaszcza w dzieciństwie. Dla zwierząt morskich jest jednak wyjątkowo niebezpieczny.
Śmiercionośny wirus zabija delfiny i wieloryby
Uczeni przeprowadzili badania laboratoryjne na Uniwersytecie Hawajskim. Pobrali próbki kału delfinów, a następnie dokładnie je przeanalizowali. Tym samym udało im się odkryć, że w odchodach wodnych ssaków znajdują się szczepy ludzkiej odry, która jest dla tych zwierząt niezwykle groźna.
Raport naukowców z Uniwersytetu Hawajskiego został opublikowany na łamach magazynu „Marine Mammal Science”. Możemy z niego wyczytać, że ten szczep wirusa odry jest bardzo niebezpieczny dla zwierząt morskich i atakuje przede wszystkim ich mózgi oraz drogi oddechowe. Tym samym przynosi nieodwracalne skutki i prowadzi do masowej śmierci delfinów oraz wielorybów.
Po raz pierwszy w odchodach wielorybów znaleziono obecność patogenu odpowiedzialnego za śmierć delfinów (…), który wpływa na wiele narządów innych niż przewód pokarmowy – wyjaśniła Kristi West, przewodnicząca grupy naukowców.
Okazuje się, że skala tego zjawiska jest coraz szersza, co wzbudza poważny niepokój.
Wirus odry niebezpieczny dla zwierząt morskich
Choroba występuje przede wszystkim u delfinów z Oceanu Spokojnego, ale jak donosi „Daily Star”, zakażone delfiny można spotkać także w Oceanie Indyjskim oraz Oceanie Atlantyckim. Naukowcy są przerażeni, ponieważ ta epidemia może się rozszerzyć również na inne zwierzęta morskie, a co za tym idzie – być katastrofalna w skutkach.
A czy ludzie również są zagrożeni tym wirusem? Odra to choroba zakaźna przenoszona z człowieka na człowieka. „Daily Star” donosi jednak, że jak do tej pory nie odnotowano przypadku, żeby przeszła na kogokolwiek ze zwierzęcia.
Źródło: dailystar.co.uk
Czytaj także:
Jelenie zombie opanowują lasy. Zwierzęta dotyka tajemnicza choroba
Płetwal zamarzł przy trzaskającym mrozie. Zaskakujący widok odkryli dopiero łyżwiarze
Rzadki gatunek pingwina na Antarktydzie. Nietypowe nagranie obiegło internet