Właściciele kotów muszą mieć się na baczności. Lepiej, żeby pilnowali teraz swoich pupili

Marcowanie kotów się rozpoczyna. Ich opiekunowie muszą szczególnie uważać fot. Adobe Stock, Seventyfour
Nadchodzi trudny okres dla kocich opiekunów. Ich zwierzaki mogą teraz zachowywać się zupełnie inaczej, stać się atencyjne oraz wydawać uciążliwe dźwięki. Rozpoczynamy bowiem marcowanie kotów, a to wiąże się z różnymi ryzykownymi sytuacjami.
/ 28.02.2024 17:00
Marcowanie kotów się rozpoczyna. Ich opiekunowie muszą szczególnie uważać fot. Adobe Stock, Seventyfour

Marzec to szczególny miesiąc dla wszystkich kociaków. To właśnie w tym okresie w naszych słodkich pupilach rodzi się pierwotny instynkt. Chodzi o marcowanie, a nazwa tego zjawiska nie wzięła się z przypadku. Rozpoczynamy zatem ten szczególny dla kotów sezon, a opiekunowie zwierzaków w związku z tym powinni mieć się na baczności.

Właściciele kotów muszą mieć się na baczności

Jak podaje portal kobieta.wp.pl, okres godowy kotów może się rozpocząć już w styczniu lub lutym ze względu na zawirowania pogodowe, jakie obecnie panują za oknem. Wiosna w tym roku przyszła bowiem nieco wcześniej. Apogeum tego zjawiska i tak przypada jednak na marzec. Zwłaszcza że w kotkach włącza się pierwotny instynkt, który wskazuje, że potomstwo urodzone w tym okresie jest najsilniejsze i ma największe szanse na przeżycie.

Marcowanie kotów kojarzy się przede wszystkim z głośnymi dźwiękami wydawanymi przez pupile, które mogą stać się uciążliwe dla opiekunów. Właściciele tych cudnych zwierzaków powinni zatem uzbroić się w cierpliwość. Warto też, aby wykazali się większą wyrozumiałością w związku z zachowaniem kotów. Pupile mogą bowiem stać się agresywne ze względu na buzujące w nich hormony. Innego dnia z kolei są w stanie co chwilę ocierać się o ciebie i chcieć się przytulać. 

Z czym jeszcze wiąże się marcowanie i czy można zrobić coś, aby mu zaradzić?

fot. Marcowanie kotów/Adobe Stock, MNStudio

Marcowanie kotów się rozpoczyna

Marcowanie nie jest pozytywnym zjawiskiem. Oczywiście kojarzy się z dążeniem kotów do stworzenia nowego życia, ale też ze wzrostem bezdomności tych zwierzaków. Ludzie często bowiem porzucają małe kocięta zaraz po narodzeniu, ponieważ nie chcą lub nie są w stanie się nimi zajmować. Efektem tego może być też maltretowanie zwierząt.

W tym okresie może też dojść do brutalnych starć pomiędzy samymi kotami. Samce tych zwierząt rywalizują bowiem o kociczki i tym samym mogą zrobić sobie poważną krzywdę.

Jest sposób, aby temu zaradzić. Weterynarze wręcz zalecają, aby kastrować zwierzęta – niezależnie od tego, czy są to psy, czy koty. W ten sposób zapobiegamy rozmnażaniu się czworonogów, a w konsekwencji porzucaniu maluchów i ich bezdomności. Kastracja jest też w stanie ochronić naszych pupili przed różnymi chorobami, a przede wszystkim nowotworami narządów rozrodczych.

A jeżeli nie zdążysz wykastrować swojego zwierzaczka, postaraj się nie karać go za to, że poddaje się pierwotnym instynktom – taka już jest jego natura. Staraj się rozumieć, że chce się do ciebie łasić, a także o wszystko się ocierać. I spróbuj przezwyciężyć swoją irytację związaną z wydawanymi przez kota dźwiękami.

Źródło: kobieta.wp.pl/apetete.pl

Czytaj także:
Wiele kobiet pozazdrości wybrance tego kocura. Niezwykła miłość zwierzaków
Nie denerwuj się, gdy kot gryzie cię podczas głaskania. Niewiele osób wie, co to oznacza
Mrugnij do kota i zobacz, co się stanie. Jego reakcja cię zaskoczy

Redakcja poleca

REKLAMA