Cocker Spaniel fot. Fotolia

Krople do oczu przyczyną padaczki u psa?

Czy krople do oczu mogą wywołać atak padaczki u psa? Na to i inne pytania związane z powtarzającymi się atakami padaczki odpowiada Anna Włodarczyk, lekarz weterynarii.
/ 28.11.2012 15:03
Cocker Spaniel fot. Fotolia

Pytanie czytelniczki

Czy krople do oczu mogą być przyczyną ataku padaczki?

W sobotę zobaczyłam, że mojemu psu (rocznemu spanielowi) zaczerwieniły się bardzo oczy. We wtorek byłam z nim u weterynarza, który stwierdził zapalenie spojówek i przepisał krople do oczu gentamecini 0,3. Kazał zakraplać oczy kilka razy dziennie. Zakraplałam trzy razy. W poniedziałek, czyli tydzień od wizyty u weterynarza, pies położył się na podłodze i zaczęła mu lecieć piana z pyska. Dwa dni po tym zdarzeniu pies miał znów atak. Jaka może być przyczyna tych ataków? Pies ma dopiero rok  i nigdy nic mu się nie działo. Czy możliwe, że dostał ich od kropli do oczu? Proszę o odpowiedz.~ Dagmara

Odpowiedź weterynarza

Mało prawdopodobne jest, by krople do oczy wywołały atak padaczki.

Padaczka jest niestety stosunkowo częstą chorobą wśród psów, zwłaszcza niektórych ras, do których niestety spaniele także się zaliczają. Prawdopodobnie w opisanym przypadku mamy do czynienia z padaczką wrodzoną, o czym pisałam już w poprzednim artykule i do którego Panią odsyłam.

Polecamy: Padaczka u psa - jaki jest przebieg i leczenie?

Pies wymaga leczenia, niestety, zwykle trwa ono do końca życia zwierzęcia. Jednak przy odpowiednim prowadzeniu podawanie leków można ograniczyć do minimalnego poziomu. Ważne jest to, by nie rozmnażać zwierząt cierpiących na to schorzenie, gdyż może ono być przekazywane genetycznie.

Dlatego, zwłaszcza wśród psów rasowych, tak istotne jest dokładne monitorowanie rodowodu i nabywanie szczeniąt wyłącznie ze sprawdzonych, polecanych hodowli.

Spaniele poza predyspozycjami do wodogłowia czy padaczki często cierpią także na zapalenie uszu i zapalenia spojówek. Anna Włodarczyk, lekarz weterynarii

Niepokoisz się stanem zdrowia Twojego pupila? Nie wiesz jak mu pomóc? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@infornext.pl. Na wybrane pytania odpowie lekarz weterynarii, Anna Włodarczyk.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)