Padaczka u psa - jaki jest przebieg i leczenie?

Czy padaczka u psa ma podobny przebieg jak u człowieka? Jak ją leczyć i czy znane jest jej pochodzenie? Na pytania użytkowniczki odpowiada nasz ekspert, lekarz weterynarii, Anna Włodarczyk.
/ 28.10.2010 18:43

padaczka u psa

fot. Fotolia

Obawiam się, że mój ukochany pies Nico, kundelek, w średnim wieku, ma padaczkę. Czy jest szansa na szczegółowe informacje na ten temat? Czy leczy się to tak samo jak u ludzi i podobne są objawy? Emilia U.

Objawy padaczki u psa

Padaczka jest najczęściej chorobą idiopatyczną, czyli o nieznanej przyczynie. Ujawnić się może w każdym wieku, przebiegać w różnych postaciach i z różną częstotliwością. Najczęściej ataki padaczki są dość spektakularne. Po fazie poprzedzającej, kiedy zwierzę zachowuje się dość "dziwnie", wykazuje niezborność ruchu, pies najczęściej się przewraca, a jego ciało przeszywane jest falą drgawek. Często towarzyszy temu bezwiedne oddawanie moczu i kału, ślinienie się, szczękościsk, niekiedy wokalizacja. Kiedy atak ustępuje zwierzę dochodzi do siebie, ale jeszcze przez kilka godzin może wykazywać pewne odstępstwa neurologiczne (chodzenie w kółko, wpadanie na przeszkody, chwiejny chód). Jest to obraz "typowy", ale zdarzają się przypadki, w których oprócz chwilowego "zawieszenia" i kłapania pyskiem, nie dzieje się nic. W bardzo ciężkich napadach ataki następują praktycznie jeden po drugim i jest to stan zagrażający życiu.

Rasy predysponowane do padaczki idiopatycznej

Rasami predysponowanymi do padaczki idiopatycznej są wszystkie rasy miniaturowe: yorkshire terrier, chihuaua, pinczer miniaturowy oraz beagle, jamnik, labrador retriever, golden retriever, collie i owczarek niemiecki.

Należy zaznaczyć, że ataki padaczkowe mogą towarzyszyć także innym zaburzeniom: urazom głowy, zapaleniu mózgu, chorobom metabolicznym, zmianom neurodegeneracyjnym, chorobom zakaźnym, zatruciom.

Leczenie padaczki u psa

Leczenie opiera się na stosowaniu barbituranów, często w kombinacji z bromkiem potasu. Barbiturany hamują rozchodzenie się impulsów elektrycznych w mózgu, działają nasennie i przeciwdrgawkowo. Jeżeli ich działanie jest niewystarczające - do leczenia wprowadza się bromek potasu, który także wpływa hamująco na czynności ośrodkowego układu nerwowego. Leczenie zaczyna się ustalenia dawki początkowej, która następnie jest modyfikowana rosnąco lub malejąco w zależności od efektu. Celem jest ustalenie minimalnej dawki, przy której ataki nie będą występować. Terapia taka zwykle trwa do końca życia zwierzęcia.

Długotrwałe stosowanie tych substancji może z czasem prowadzić do dysfunkcji wątroby, wskazane jest zatem wykonywanie okresowych badań krwi w celu określenia wydolności narządu. Jeżeli ataki padaczki zdarzają się nie częściej niż raz na sześć miesięcy - nie podejmuje się leczenia.

Warto jeszcze wymienić tutaj jednostkę chorobową określaną mianem zespolenia wrotno-obocznego, które najczęściej dotyka psy rasy yorkshire terrier. Jest to wrodzona wada unaczynienia, w wyniku której krew płynąca z obrębu jelit żyłą wrotną lub jej odgałęzieniami omija wątrobę i kieruje się bezpośrednio do krążenia ogólnego.

Zobacz także: Kaszel u psa - jak leczyć?

W przypadku zjedzenia przez psa produktów zawierających duże ilości białka, powstający z ich rozpadu mocznik będzie działał toksycznie na ośrodkowy układ nerwowy zwierzęcia, powodując wystąpienie zaburzeń neurologicznych, które mogą przypominać atak padaczki. Schorzenie diagnozuje się za pomocą specjalistycznego badania USG oraz badań krwi, leczeniem z wyboru jest zabieg chirurgiczny, który przywróci prawidłowy obieg krwi.

Niepokoisz się stanem zdrowia Twojego pupila? Nie wiesz jak mu pomóc? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@infornext.pl! Na Twoje pytanie odpowie lekarz weterynarii, Anna Włodarczyk.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (30)
/13.04.2019 07:40
bardzo fajna strona :)
/18.09.2016 09:52
Witam Mój pies Beagle (11) lat dostał padaczki na początku sierpnia po wizycie u weterynarza bez żadnych badań stwierdził że to ze starości po niecałych dwóch tygodniach dostał kolejnej następne pojawiały się co tydzień a nawet co 3 dni. 16 września dostał 3 ataki w ciągu dnia pierwszy atak o godzinie 5:20 dochodził do siebie z dobre 2 godzin po kolejnych 2 dostał kolejny atak a 3 gdzieś o godzinie 19:00 po tych wszystkich padaczkach pies wyglądał coraz gorzej ginął nam w oczach widziałam że się męczy po czym stwierdziłam że trzeba go uśpić wuja przyjechał ze znajomym weterynarzem dał mu zastrzyk usypiający obejrzał psa i stwierdził również wodobrzusze po sprawdzeniu tego płynu powiedział że znajduje się tam również krew czyli ma krwotok wewnętrzny postanowiliśmy go uśpić :( nie mogliśmy patrzeć jak się męczy nawet miał problem ze stawami tylne nogi odmawiały mu posłuszeństwa :(
/20.06.2015 21:31
W temacie zostało powiedziane już niemal wszystko. Wspomnę tylko, że opłaca się mieć ubezpieczenie http://bezpiecznypupil.pl/ Wiemy, że kliniki weterynaryjne tanie nie są...
POKAŻ KOMENTARZE (27)