Jakie podłoże wybrać do akwarium?

Wybór pokarmu dla ryb powinien być zgodny z wymaganiami żywieniowymi danego gatunku i budową anatomiczną ich otworu gębowego.
Od podłoża zależą w dużym stopniu własności biologiczne i chemiczne wody w akwarium. Odpowiednio dobrane nie powoduje wzrostu twardości wody, zapewnia prawidłową wegetację roślin, utrudnia rozwój bakterii chorobotwórczych i różnych gatunków glonów.
/ 11.11.2018 22:24
Wybór pokarmu dla ryb powinien być zgodny z wymaganiami żywieniowymi danego gatunku i budową anatomiczną ich otworu gębowego.

Ułóż podłoże tak, aby tworzyło lekki spad - muł będzie gromadził się wtedy w miejscu i łatwiej będzie można go usunąć. Warstwy powinny być ułożone w takiej kolejności:

1. kamienie,

2. żwir,

3. piasek.

Odwrotna kolejność może spowodować osiadanie kamieni i pęknięcie dna akwarium w skutek nacisku przez ziarna piasku lub żwiru. Najodpowiedniejszy żwir to taki, którego grubość mieści się w przedziale od 3 do 10 mm.

Drobniutki żwir jest odpowiedni dla rozwoju roślin, ale nie dla ryb przydennych, ma bowiem często ostre krawędzie i może kaleczyć ryby. Takie podłoże najlepsze jest dla długonosów, węgorzyków i kirysków. Żwir wielkości ziarnka grochu jest bezpieczniejszy, ponieważ jego krawędzie są zaokrąglone i przez to nie kaleczą ryb. Jest on najpopularniejszy w małych i średnich akwariach dekoracyjnych. Grubszy żwir lepiej sprawdza się w dużych akwariach z dużymi rybami.

Jeśli chodzi o kolor i jaskrawość żwiru - powinny być dostosowane do oświetlenia oraz gatunków rybek i rośli.

Zobacz także: Natlenianie wody w akwarium

Piasek nie powinien być jak najdrobniejszy, ponieważ utrudnia dostęp wody zawierającej składniki pokarmowe do korzeni roślin. W ekstremalnych sytuacjach może powodować niedotlenienie korzeni roślin i ich gnicie. Optymalna grubość piasku powinna wynosić 1 do 3 mm.

Od czasu do czasu należy przemieszać wierzchnią warstwę piasku, aby nie dopuścić do wytworzenia się ognisk gnilnych.

 

Redakcja poleca

REKLAMA