Jak dobierać rybki do akwarium?

Pamiętaj, by nie łączyć w jednym akwarium rybek spokojnych z aktywnymi, czy nawet agresywnymi.\ fot. Fotolia
Przy wyborze rybek akwariowych należ kierować się kilkoma kwestiami. Są one znacznie ważniejsze niż kryterium wyglądu rybek - podobają mi się to je kupię.
/ 11.11.2018 23:05
Pamiętaj, by nie łączyć w jednym akwarium rybek spokojnych z aktywnymi, czy nawet agresywnymi.\ fot. Fotolia

Wymagania

Najlepiej wybierać rybki, które potrzebują do życia zbliżonych warunków. Nie polecam łączenia rybek żyjących w różnych temperaturach wody. Zdecydowanie najlepiej jest, gdy rybki pływające w jednym akwarium wymagają:
1. tej samej temperatury wody,
2. podobnej ilości światła,
3. tego samego poziomu pH wody,
4. tej samej twardości wody,
5. takiej samej ilości roślin.

Ważne jest również, by rybki miały zbliżone preferencje żywieniowe - kupowanie i stosowanie jednego pokarmu w jednym czasie znacznie ułatwi Ci karmienie rybek.

Charakter rybek

Pamiętaj, by nie łączyć w jednym akwarium rybek spokojnych z aktywnymi, czy nawet agresywnymi. Trzymaj się zasady; spokojne ze spokojnymi, aktywne z aktywnymi. Zwróć uwagą na dobór towarzystwa dla rybek o pięknych długich welonach. Wiele gatunków ryb atakuje te piękne okazy i podgryza ich ogon - welon. Dlatego rybkom o tak pięknych ogonach trzeba dobierać spokojne towarzystwo.

Miejsce bytowania

By Twoje akwarium wyglądało ciekawie i uroczo ważne jest, aby rybki w nim mieszkające zajmowały różne partie wody. Część z nich dobrze by było, żeby zamieszkiwała dno, część toń wodną, a część by dobrze się czuła tuż przy powierzchni.

Polecamy: Jak zauważyć chorobę u ryb akwariowych?

Inne ważne kryteria

Wybierając rybki zwróć też uwagę na takie kwestie jak:

- wymagana wielkość akwarium,
- wielkość rybki - szczególnie jeśli jest to dość duży okaz, a Twoje akwarium jest licznie zamieszkane, pamiętaj, że zawsze możesz przeliczyć czy kolejna rybka będzie dobrze się czuła w akwarium: jeden litr wody powinien przypadać na jeden centymetr długości ciała ryby.
- miejsce i sposób rozrodu - niektóre gatunki wymagają, np. kryjówek, w których mogą złożyć ikrę. 

Czytaj także: Jak karmić rybki?

Redakcja poleca

REKLAMA