Jak wybrać dobrego hodowcę kotów?

Dobry hodowca kotów starannie dobiera zwierzęta do hodowli, stara się wyeliminować możliwe problemy zdrowotne, dba o właściwą socjalizację kociąt i stara się znaleźć dla nich jak najlepszy dom. fot. Fotolia
Wybór dobrego hodowcy kotów rasowych może osobom nieznającym się na rzeczy sprawić spory problem. Zanim zdecydujemy się na kupno kota rasowego z hodowli, powinniśmy dokładnie sprawdzić jej właściciela. Czym powinna charakteryzować się dobra hodowla kotów? Gdzie szukać profesjonalnych hodowców i czego od nich wymagać?
/ 27.07.2011 14:32
Dobry hodowca kotów starannie dobiera zwierzęta do hodowli, stara się wyeliminować możliwe problemy zdrowotne, dba o właściwą socjalizację kociąt i stara się znaleźć dla nich jak najlepszy dom. fot. Fotolia

Dobry hodowca, czyli kto?

Wiele osób, chcących kupić rasowego kota, za dobrą hodowlę uznaje tę działającą legalnie (zarejestrowaną), z której koty posiadają rodowód. Niestety ani legalna działalność ani udokumentowane pochodzenie kota nie są gwarantem tego, że hodowca prowadzi profesjonalna hodowlę a zwierzęta są rzeczywiście rasowe i w pełni zdrowia. Istnieje bowiem wielu pseudohodowców, kierujących się wyłącznie chęcią zysku, dla których nie liczy się dobro zwierząt i klientów. Ich celem są przede wszystkim miłośnicy kotów-amatorzy, których nie interesuje profesjonalna hodowla i wystawy, lecz po prostu posiadanie kota o określonym wyglądzie do towarzystwa.

Niestety, tam gdzie w grę wchodzi możliwość łatwego zysku, często uczciwość idzie w odstawkę. Spora popularność niektórych ras często wymusza na hodowcach nieuczciwe praktyki, jak sprzedawanie mieszańców łudząco podobnych do kotów czystej rasy czy zatajanie informacji o chorobach genetycznych hodowanych zwierząt.

Większość kiepskich hodowców to jednak nie ludzie, którym nie zależy na dobru zwierząt i klientów, lecz osoby niemające dostatecznej wiedzy na temat hodowli kotów. Mała wiedza o hodowanej rasie, socjalizacji i chorobach kotów świadczy o braku profesjonalizmu hodowcy i powinna wykluczyć go z obszaru naszych zainteresowań.

Zobacz także: Kocie choroby - jak je rozpoznać?

Po czym zatem poznać dobrego hodowcę kotów? Odpowiedzialny hodowca starannie dobiera zwierzęta do hodowli, stara się wyeliminować możliwe problemy zdrowotne, dba o właściwą socjalizację kociąt i stara się znaleźć dla nich jak najlepszy dom.

Profesjonalni hodowcy nigdy nie oddają swoich podopiecznych bez szczegółowego wywiadu z potencjalnym nabywcą. Hodowca musi uzyskać pewność, że oddaje zwierzę osobie zrównoważonej, odpowiedzialnej i gotowej na nowe obowiązki. Szanujący się hodowcy sami dyktują warunki sprzedaży i to oni decydują, czy kot trafi do zainteresowanego. Z tym wiąże się inna ważna kwestia – profesjonalni hodowcy nie sprzedają hurtowo wszystkich kotów z miotu, a jedynie wybrane egzemplarze. Trudno określić, ile kociąt z miotu powinno być wystawionych na sprzedaż, ale dobry hodowca na pewno nie rozdaje większości posiadanych zwierząt.

Polecamy: Poradnik: Jak zadbać o kocięta?

Istotną informacją jest to, czy hodowca bierze udział w wystawach kotów. Takie zaangażowanie świadczy zazwyczaj o tym, że dana osoba nie zajmuje się hodowlą jedynie dla zysku i dba o wysoki standard opieki nad hodowanymi zwierzętami.

Gdzie szukać dobrych hodowców?

Przed wyborem hodowli warto zasięgnąć opinii doświadczonych znajomych lub innych właścicieli kotów wybranej rasy. Rad w tej kwestii można poszukać na forach internetowych, stronie Polskiego Związku Felinologicznego lub w publikacjach poświęconych kotom.

Najlepszym miejscem poszukiwań profesjonalnego hodowcy są jednak wystawy kotów. Takie imprezy są niepowtarzalną okazją, by bezpośrednio porozmawiać z hodowcami różnych ras kotów i umówić się na obejrzenie hodowli.

Zobacz także: Wyprawka dla kota - co kupić?

Dobry hodowca chętnie zaprasza zainteresowanych na dłuższą rozmowę i obejrzenie swojej hodowli. Jeśli hodowca odmawia pokazania pozostałych kotów z hodowli, matki kociąt i miejsca, w którym przebywają koty, prawdopodobnie ma coś do ukrycia. Takich hodowców należy za wszelką cenę unikać.

O co pytać podczas rozmowy?

Dobry hodowca odpowie na wszystkie nasze pytania, a wręcz ucieszy się, że kiedy je zadamy, bo będzie to dla niego oznaka, że poważnie podchodzimy do zakupu kota. Także my możemy z takiej rozmowy sporo dowiedzieć się o hodowcy, zadając mu kilka ważnych pytań:

  • Od jak dawna zajmuje się hodowlą kotów?
  • Jak duża jest hodowla i ile jest w niej ras?
  • Czy koty uczestniczą w wystawach? Czy kot którego sprzedaje hodowca również jest wystawiany a jeśli, nie to dlaczego?
  • Jakie choroby są typowe dla tej rasy i w jaki sposób hodowca stara się im zapobiec?
  • Gdzie koty są trzymane koty?
  • Czy koty zostały przebadane pod kątem chorób zakaźnych? Jakie gwarancje daje hodowca jeśli chodzi o zdrowie kociąt?
  • Czy kot został przebadany pod katem chorób genetycznych, którymi obciążona jest dana rasa? W jaki sposób hodowca stara się wyeliminować je ze swojej hodowli?

Hodowca powinien bez problemu przedstawić całą dokumentację, świadczącą o tym, że jego hodowla jest zarejestrowana przez którąś z krajowych organizacji felinologicznych, jak na przykład Polską Federację Felinologiczną „Felis Polonia” a także certyfikaty poświadczające wykonanie odpowiednich badań. Jeśli hodowca nie chce pokazać dokumentacji lub w ogóle jej nie posiada, zrezygnujmy z jego usług.

Koniecznie poprośmy hodowcę o:

  • udzielenie szczegółowych informacji na temat hodowanej rasy kotów a także o konkretnym kocie, którego zamierzasz kupić. Hodowca z prawdziwego zdarzenia posiada rozległą wiedzę o danej rasie, potrafi doradzić w kwestii pielęgnacji i wychowania kota i bardzo dobrze zna historię wszystkich swoich podopiecznych.
  • pokazanie miejsca, w którym przebywają koty, a w przypadku kociąt – rodzeństwa i matki. Jeżeli koty gnieżdżą się w ciasnym pomieszczeniu, miejsce hodowli jest zaniedbane lub hodowca nie chce pokazać nam niczego oprócz kota wystawionego na sprzedaż, lepiej poszukać innej hodowli.
  • przedstawienie zaświadczeń o aktualnych szczepieniach i badaniach kotów.
  • metrykę kota i ewentualnie kontakt do innych właścicieli kotów z jego hodowli.

Warto zawrzeć z hodowcą umowę na piśmie, w której określone zostaną zobowiązania obu stron. Taki dokument stanowi podstawę do dochodzenia ewentualnych roszczeń,  np. gdyby u kota wystąpiła choroba o podłożu genetycznym lub nabywca źle traktował zwierzę.

Tagi: kot, kocięta

Redakcja poleca

REKLAMA