Jak przygotować się do hodowli myszy?

Myszy nie są gryzoniami przystosowanymi do życia w domu, dlatego tylko niektóre gatunki mogą być hodowane w naszych mieszkaniach.
Myszki lubią przechodzić przez różnego rodzaju rurki, słoiki. Możesz w tym celu zainstalować rurki z tektury, ale nie będą one trwałe, gdyż myszka może ją przegryźć lub zanieczyścić moczem.

Zadbaj i właściwą temperaturę

Optymalna temperatura, w której najlepiej czują się myszy to 18-22 stopni C, jednak zniosą też temperatury trochę wyższe. Temperatura powietrza powyżej 30 stopni C może powodować u myszek udar cieplny. Myszki szybko się nagrzewają, dlatego nie mogą przebywać na pełnym słońcu. Zwróć uwagę, gdzie stawiasz klatkę ze zwierzątkami.

Klatka

Gdy chcesz trzymać myszki w klatce zwróć uwagę, na różnego rodzaju szparki, gdyż myszki łatwo mogą się prześlizgnąć. Oczywiście klatka musi być dobrze wentylowana i łatwa do utrzymania w czystości. Klatka może być z drewna, plastiku, np. z drucianymi okienkami czy wieczkami. Jednak warto wiedzieć, że drewniana klatka po jakimś czasie nasiąka moczem i wydziela nieprzyjemny zapach. Klatka musi być duża, by myszka miała swobodę biegania. Warto w klatce ustawić kołowrotek, domek na gniazdko i inne zabawki. Myszki lubią przechodzić przez różnego rodzaju rurki, słoiki. Możesz w tym celu zainstalować rurki z tektury, ale nie będą one trwałe, gdyż myszka może ją przegryźć lub zanieczyścić moczem.

Polecamy: Jak żywić szczura?

Wybierz podłoże do klatki

Do wyściełania klatki użyj trocin niepylących. Kategorycznie nie używaj trocin pylących, gdyż są one niebezpieczne dla zwierząt. Pył osiada na płucach i powoduje alergię, choroby układu oddechowego i nawet śmierć gryzonia. Bardzo dobra jest ściółka z kolb kukurydzy, dostępna w sklepach zoologicznych. Optymalna jej warstwa to 1 cm grubości. Używaj tylko sprawdzonych, czystych wiórek.

Nigdy nie skuś się na odpadki z tartaku, bo mogą być one zanieczyszczone odchodami zwierząt i doprowadzić do choroby myszki.

Możesz też do klatki włożyć niewielką ilość dobrej jakości siana. Jako ściółka może też służyć biały papier, natomiast raczej nie są wskazane tworzywa sztuczne, gdyż zjedzone mogą spowodować uszkodzenie jelit myszki. Dbaj o higienę klatki myszki, gdyż zawarty w moczu amoniak wydziela nieprzyjemny zapach i może być szkodliwy dla zdrowia.

Czytaj także: Co warto wiedzieć  zanim kupisz chomika?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 lata temu
za mało o jedzeniu dla myszki
/3 lata temu
Tak wszystko spoko ale dlaczego nie umieszczacie informacji o minimalnych wymiarach klatki dla myszy? dlaczego nie piszecie że samiczki trzeba trzymać minimum dwie a samce pojedynczo. Wypadałoby napisać żeby ludzie nie rozmnażali myszek ot tak sobie bo im się chce od tego są hodowle.
/4 lata temu
spoko moja myszka bedze miala wygodnie hehehehe
POKAŻ KOMENTARZE (1)