fot. Fotolia
Historia rasy łajka zachodniosyberyjska
Łajka zachodniosyberyjska to jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców myśliwskich, zaliczana do grupy łajek. Warto poznać historię tego psa, gdyż rysuje się ona dość ciekawie. Łajka zachodniosyberyjska została wyodrębniona jako rasa w latach 50. ubiegłego wieku w wyniku krzyżowania występujących w strefie leśnej zachodniej Syberii, blisko spokrewnionych ze sobą odmian łajek, głównie mansijskiej i chantejskiej.
Warto również wspomnieć o tym, że Łajka zapisała się w historii jako pierwszy pies, który odbył podróż w kosmos. Nie był to jednak pies czystej rasy, a jedynie mieszaniec spokrewniony z psem rasy Łajka, a konkretniej suczka wystrzelona 3 listopada 1957 roku na orbitę okołoziemską w radzieckim satelicie Sputnik 2.
Polecamy: Alaskan malamut - charakterystyka rasy
Charakter rasy
Łajka zachodniosyberyjska to pies samodzielny, niezależny, lecz równocześnie nawiązujący głęboką więź ze swoim właścicielem. To pies, który jest zawsze przyjazny w stosunku do ludzi, choć niekiedy może wykazać agresję w stosunku do innych psów. Warto jednak pamiętać, że jest to rasa dość niepokorna, która niechętnie wykonuje nużące polecenia właściciela.
fot. Fotolia
To pies, który wykazuje dużą wrażliwość na sposób traktowania. Trzeba niezwykle uważać, gdyż każda kara, nawet krzyk może spowodować, że pies straci zaufanie do właściciela i nabierze dystansu. Z drugiej strony jednak, właściwie układana i dobrze traktowana przez właściciela łajka, wiąże się z nim bardzo mocno emocjonalnie i staje się najwierniejszym przyjacielem.
Zobacz całą Encyklopedię ras psów
Wygląd rasy łajka zachodniosyberyjska
Szata łajki zachodniosyberyjskiej składa się z włosów okrywowych oraz miękkiego, gęstego podszerstka. Włosy okrywowe grube i proste, ułożone równolegle do ciała. Włosy na szyi i barkach bywają odstające tworząc charakterystyczny kołnierzyk. Na nogach sierść jest krótka i ściśle przylegająca, jedynie po tylnej stronie kończyn może tworzyć dłuższe frędzle. Do cech charakterystycznych można również zaliczyć występowanie sierści pomiędzy palcami. Ogon równomiernie porośnięty twardymi, prostymi włosami. Jeśli chodzi o umaszczenie, jest to bardzo różnorodna kwestia – kolor biały, kremowy czy kość słoniowa, "pieprz i sól", rudy, szary, wilczasty, łaciaty i srokaty.