jak dbać o łapy psa zimą fot. Adobe Stock

Jak dbać o łapy psa zimą?

Psie łapy, zimą narażone na kontakt z solą na chodnikach, są podatne na infekcje i ból. Łapy psa zabezpieczą przed solą i piaskiem, preparaty z woskiem i parafiną - po spacerze trzeba je umyć.
/ 09.02.2021 09:25
jak dbać o łapy psa zimą fot. Adobe Stock

Chodniki i ulice zimą posypywane są solą i piaskiem. Chemia drogowa nie służy nie tylko samochodom i botkom (niedawno pisałyśmy o tym jak usunąć sól z butów). Cierpią również zwierzęta. Psie łapy warto zabezpieczać zimą i dbać o nie bardziej, niż kiedykolwiek.

Jak zabezpieczać psie łapy?

  • Przed wyjściem na spacer posmaruj łapy psa (poduszki) kremem, maścią lub innym preparatem, który zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (warto wybrać preparat oparty na lanolinie, wosku lub czystą wazelinę).
  • Zakup specjalne buty dla psa (pamiętaj jednak, że te przydają się tylko w ekstremalnych sytuacjach, nie na codzienne spacery).

Jak dbać o łapy psa po spacerze?

Obowiązkowo po powrocie ze spaceru, na którym pies biegał po posypanych solą i piachem chodnikach, trzeba oczyścić mu łapy. Jeśli łapy są poranione, pies z pewnością zacznie wylizywać sól, a ta może mu zaszkodzić. 

Po długim spacerze łapy psa warto przemyć wodą lub mokrą chusteczką przetrzeć opuszki.

Najbardziej narażone na działanie soli drogowej i mrozu, są łapy psów o białej sierści. To na opuszkach ich łapek najczęściej pojawiają się bolesne ranki i owrzodzenia, które mogą doprowadzić do powstania stanu zapalnego.

Sprawdź, czy w żadnej z łap nie utkwiło ciało obce. Wyczyść przestrzenie między palcami. Czyste poduszeczki posmaruj balsamem, który zabezpieczy je przed wysuszaniem i pękaniem.

Jeśli zauważysz, że:

  • pies nie staje na jedną z łap lub kuleje,
  • intensywnie liże łapę,
  • ma opuchniętą łapę lub popękane poduszki,
  • nie pozwala dotknąć swojej łapy,
  • z ranek sączy się krew lub ropa,

warto udać się do weterynarza. Być może konieczne okaże się leczenie farmakologiczne.

sól drogowa a łapy psa
fot. Adobe Stock

Jak dbać o psa zimą?

Nie przegrzewaj psa w ciągu dnia, gdy jest w domu. Legowisko czworonoga nie powinno być umieszczone blisko kaloryfera, a te warto przykręcić. W przeciwnym razie zbyt duża różnica temperatur może narazić zwierzę na odmrożenia łap, gdy wyjdzie na spacer.

Pazury psa warto przyciąć jeszcze przed nadejściem mrozów, a na włochatych łapach nieco skrócić włosy. To zapobiegnie powstawaniu bryłek lodu, które mogą poranić łapy. Stąd prosta droga do infekcji bakteryjnych i bólu - nie trzeba tłumaczyć, czym skutkuje dostanie się soli do otwartej rany.

Jeśli chcesz wykąpać psa zimą, wybierz szampon dla psa z dużą ilością substancji natłuszczających (pantenol, alantoina, lanolina).

Czytaj więcej na temat psów:
Jak często kąpać psa?
Katar u psa dorosłego i katar u szczeniaka
Kaszel u psa - rodzaje, przyczyny i leczenie