Chodniki i ulice zimą posypywane są solą i piaskiem. Chemia drogowa nie służy nie tylko samochodom i botkom (niedawno pisałyśmy o tym jak usunąć sól z butów). Cierpią również zwierzęta. Psie łapy warto zabezpieczać zimą i dbać o nie bardziej, niż kiedykolwiek.
Jak zabezpieczać psie łapy?
- Przed wyjściem na spacer posmaruj łapy psa (poduszki) kremem, maścią lub innym preparatem, który zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (warto wybrać preparat oparty na lanolinie, wosku lub czystą wazelinę).
- Zakup specjalne buty dla psa (pamiętaj jednak, że te przydają się tylko w ekstremalnych sytuacjach, nie na codzienne spacery).
Jak dbać o łapy psa po spacerze?
Obowiązkowo po powrocie ze spaceru, na którym pies biegał po posypanych solą i piachem chodnikach, trzeba oczyścić mu łapy. Jeśli łapy są poranione, pies z pewnością zacznie wylizywać sól, a ta może mu zaszkodzić.
Po długim spacerze łapy psa warto przemyć wodą lub mokrą chusteczką przetrzeć opuszki.
Najbardziej narażone na działanie soli drogowej i mrozu, są łapy psów o białej sierści. To na opuszkach ich łapek najczęściej pojawiają się bolesne ranki i owrzodzenia, które mogą doprowadzić do powstania stanu zapalnego.
Sprawdź, czy w żadnej z łap nie utkwiło ciało obce. Wyczyść przestrzenie między palcami. Czyste poduszeczki posmaruj balsamem, który zabezpieczy je przed wysuszaniem i pękaniem.
Jeśli zauważysz, że:
- pies nie staje na jedną z łap lub kuleje,
- intensywnie liże łapę,
- ma opuchniętą łapę lub popękane poduszki,
- nie pozwala dotknąć swojej łapy,
- z ranek sączy się krew lub ropa,
warto udać się do weterynarza. Być może konieczne okaże się leczenie farmakologiczne.
fot. Adobe Stock
Jak dbać o psa zimą?
Nie przegrzewaj psa w ciągu dnia, gdy jest w domu. Legowisko czworonoga nie powinno być umieszczone blisko kaloryfera, a te warto przykręcić. W przeciwnym razie zbyt duża różnica temperatur może narazić zwierzę na odmrożenia łap, gdy wyjdzie na spacer.
Pazury psa warto przyciąć jeszcze przed nadejściem mrozów, a na włochatych łapach nieco skrócić włosy. To zapobiegnie powstawaniu bryłek lodu, które mogą poranić łapy. Stąd prosta droga do infekcji bakteryjnych i bólu - nie trzeba tłumaczyć, czym skutkuje dostanie się soli do otwartej rany.
Jeśli chcesz wykąpać psa zimą, wybierz szampon dla psa z dużą ilością substancji natłuszczających (pantenol, alantoina, lanolina).
Czytaj więcej na temat psów:
Jak często kąpać psa?
Katar u psa dorosłego i katar u szczeniaka
Kaszel u psa - rodzaje, przyczyny i leczenie