Wbrew pozorom nie tylko koty nie przepadają za kąpielą. Jeśli twój pies nie lubi się kąpać, sprawdź, czy nie traktujesz tej kwestii nadgorliwie - być może pies wcale nie potrzebuje tak częstych kąpieli, jak ci się wydaje?
Jak często kąpać psa: co tydzień, co miesiąc, co kwartał?
Najprostsza odpowiedź na pytanie, jak często kąpać psa, powinna brzmieć: wtedy, gdy jest bardzo brudny.
Jeśli na sierści psa obecne są nieduże zabrudzenia, zamiast pakować pupila do wanny lub pod prysznic, wystarczy, że przetrzesz jego włosy zwilżoną szmatką.
Zobacz, jak często kąpać psa:
- raz na 2 tygodnie: psy o włosach długich i jedwabistych (np. maltańczyki i yorki),
- raz na miesiąc: psy o krótkiej sierści (labrador, mopsy),
- raz na kwartał: psy, które mają podszerstek (np. owczarek szkocki, sznaucer),
- 2 razy w roku: psy mieszkające na zewnątrz, w budzie.
Pamiętaj jednak, że nie musisz kąpać psa, jeśli wymieniony okres minął, a pies jest czysty. Niektóre psy mające podszerstek, który gubią, takie jak golden retrievery, owczarki niemieckie czy labradory, potrzebują raczej wyczesywania szczotką, niż mokrych kąpieli.
Po kąpieli pamiętaj o osuszeniu sierści i uszu psa (nigdy nie wypuszczaj mokrego na dwór).
fot. Adobe Stock
Kiedy nie kąpać psa?
Kąpiel psa przynosi oczywiste korzyści, ale pamiętaj, że jednocześnie obniża jego odporność. Podczas kąpieli zmywasz bowiem naturalne oleje ze skóry i sierści psa. Jeśli psa kąpiesz często - np. raz na 2 tygodnie, wybierz szampon, który uzupełni zmyte oleje.
Kąpieli warto zaniechać w czasie szczepień ochronnych szczeniaka, a także u tych psiaków, które nie skończyły jeszcze 6 tygodni.
Nie kąp psa, który ma za sobą stresujące przeżycia (np. tuż po zmianie właściciela, miejsca zamieszkania) ani po operacji. Upewnij się, że pupil nie ma żadnych ran na skórze.
Nie kąp psa na 2 dni przed i 2 dni po aplikacji środka na pchły i kleszcze.
Wbrew pozorom psom bardziej szkodzi zbyt częsta kąpiel, niż zbyt rzadka. Staraj się jednak nie zapominać o niej, ponieważ pies, który jest brudny, nie tylko brzydko pachnie, lecz także jest bardziej narażony na infekcje grzybiczo-bakteryjne.
Czytaj więcej na temat psów:
Pchły u psa: co odstrasza pchły?
Szczepienia psa - ile kosztuje szczepienie psa, które są obowiązkowe?
Najlepsza sucha karma dla psa - ranking