Jak chronić psa przed śniegiem i mrozem?

Wraz z pierwszymi mrozami i opadami śniegów zaczynają się zimowe problemy właścicieli psów. Nadżerki, pęknięcia i rany na łapach naszych pupili to tylko niektóre z nich. Dowiedz się, jak właściwie opiekować się psem zimą, aby chronić go przed niesprzyjającymi zjawiskami atmosferycznymi i jednocześnie mu nie szkodzić.
/ 15.11.2013 14:18

Organizm każdego zwierzęcia dopasowuje się do zmian klimatycznych, związanych z kolejnymi porami roku: podczas ciepłego lata pies intensywnie linieje, gubiąc w ten sposób podszerstek. Wraz z nadejściem jesiennych chłodów izolująca warstwa okrywy włosowej odrasta, by przez całą zimę chronić czworonoga przed mrozem. Futro psa staje się nie tylko gęściejsze, często również rozjaśnia się jego barwa. To spadek po wilczych przodkach, którzy dzięki jaśniejszemu umaszczeniu stawali się mniej widoczni na śniegu.

fot. Fotolia

Zimowe zagrożenia psów

Należy pamiętać, że dla ochrony przed niskimi temperaturami późnej jesieni i zimy pies wydatkuje dużo więcej energii niż latem. Oprócz tego, zimowe spacery, poprzez konieczność torowania sobie dróg w śniegu, mogą bardziej męczyć psy. Okazją do spożytkowania zapasów energetycznych są także sporty zimowe, jakie możemy uprawiać wspólnie z pupilem – dogtrekking i skijoring. Dbając o samopoczucie i kondycję psa, należy zapewnić mu odpowiednią dawkę dobrze zbilansowanej karmy, zaspokajającej wszystkie potrzeby wynikające ze zwiększonego wysiłku fizycznego i spowodowane niską temperaturą, jest to ważne zwłaszcza u psów przebywających na dworze lub uprawiających wyczynowo sporty.

Poważnym zimowym zagrożeniem, szczególnie dla psów mieszkających w mieście, jest sól znajdująca się na chodnikach. Substancja, która w założeniu ma chronić przed poślizgnięciem, w rzeczywistości powoduje dużo negatywnych skutków: tak samo, jak wżera się w nasze buty, atakuje psie łapy, powodując bolesne nadżerki i pęknięcia. Oprócz soli, bolesnym problemem może być zlodowaciały śnieg, zbijający się w kulki pomiędzy palcami psiej łapy. Dlatego warto zwracać uwagę, czy pies podczas brodzenia w mokrym śniegu nie utyka i co jakiś czas sprawdzać newralgiczne miejsca.

Sposób na sól, śnieg i mróz

Istnieje kilka sposobów przeciwdziałania solnym i śnieżnym kłopotom: radykalnym rozwiązaniem jest zakup specjalnych, izolujących butów, które nie pozwolą soli i śniegowi wyrządzić szkód na psich łapach. W przypadku nieprzyzwyczajonych, dorosłych psów problematyczne może jednak okazać się samo założenie butów – nieprzyzwyczajony zwierzak, zamiast cieszyć się z wyjścia na spacer, całą energię poświęci na usiłowanie zdjęcia obuwia. Jeśli zatem planujemy taki sposób ochrony łap, w buty dla psa najlepiej zaopatrzyć się, gdy pies jest jeszcze młody i możliwie wcześnie rozpocząć krótkie próby zakładania ich. W rezultacie, kiedy nadejdzie zima, pies będzie oswojony z butami i łatwo pogodzi się z ich założeniem.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie ochronnych, antypoślizgowych balsamów do łap. W ich składzie może znajdować się wazelina, olej parafinowy, wosk, propolis. Substancje zawarte w balsamie spełniają funkcję ochronną i pielęgnacyjną. Po każdym spacerze dobrze jest wymyć i dobrze osuszyć łapy i nałożyć preparat pielęgnacyjny.

Zobacz także: Szczepienia psów - poradnik

Zimowa, psia moda - konieczna?

Od nastania pierwszych jesiennych chłodów aż do wiosny częstym widokiem są psy spacerujące w kombinezonach czy nawet specjalnych płaszczykach. Czy ubranka dla psa to rzeczywiście konieczność? Raczej nie. W większości przypadków wymyślny ubiór podyktowany jest przede wszystkim fantazją i zachciankami właścicieli. Nawet podczas ostrego mrozu futrzana okrywa spełnia swoje zadanie. Pies zimą, o ile nie jest chory, doskonale poradzi sobie z niską temperaturą. Ubranko dla psa to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy pupil jest już w zaawansowanym wieku, dla psów krótkowłosych lub zaliczanych do tzw. psów nagich - pozbawionych grubej warstwy sierści, podczas siarczystych mrozów. Wybierając kombinezon dla psa należy pamiętać, żeby był on dobrze dopasowany i uszyty z materiału nienasiąkającego wilgocią

Karmienie psa zimą

Planując psie posiłki podczas dni zimowych miejmy na względzie, że zimą nasz ulubieniec będzie szczególnie potrzebował odpowiednio zbilansowanej, przyswajalnej karmy. - Dla utrzymania prawidłowej masy mięśniowej warto zwrócić uwagę na poziom zawartości białka i obecność L-karnityny – doradza Edyta Gierałt, specjalista ds. żywienia Royal Canin. Rozwiązaniem proponowanym w okresie zimy właścicielom ras użytkowych jest stosowanie wysokoenergetycznej karmy, spełniającej zapotrzebowania psów poddawanych intensywnemu wysiłkowi w trudnych warunkach klimatycznych. Karma charakteryzuje się bardzo dobrą tolerancją pokarmową, dzięki odpowiedniej kombinacji ryżu, glutenu pszenicznego i łusek psyllium.

Polecane: Jak dobrze porozumiewać się z psem?

Redakcja poleca

REKLAMA