czy zwierzęta przenoszą koronawirusa fot. Adobe Stock

Czy zwierzęta domowe przenoszą koronawirusa? Znamy stanowisko WHO

Właściciele czworonogów obawiają się zarówno o siebie, jak i o zwierzęta. Czy zwierzęta mogą zachorować? Czy psy i koty przenoszą koronawirusa na ludzi i zwierzęta?
/ 12.03.2020 12:58
czy zwierzęta przenoszą koronawirusa fot. Adobe Stock

Nie ma żadnych dowodów na to, że zwierzęta domowe przenoszą wirusa SARS-CoV-2. Stanowisko WHO w tej sprawie (przynajmniej w oparciu o obecny stan wiedzy) jest jednoznaczne.

Czy zwierzę może zachorować lub roznosić koronawirusa?

Jeśli masz w domu psa lub kota nie musisz obawiać się, że zwierzę zachoruje lub zarazi ciebie albo kogoś innego. Do tej pory nie zaobserwowano również, aby zwierzęta zarażały się koronawirusem od siebie nawzajem. Trzeba jednak pamiętać, że naukowcy wciąż nie wiedzą wszystkiego na temat nowego koronawirusa.

Jeszcze do niedawna sądziliśmy, że SARS-CoV-2 nie może przenosić się na duże odległości, tymczasem koronawirus może być obecny w powietrzu przez 30 minut.

Obecnie nie ma dowodów na to, że zwierzęta/zwierzęta domowe, takie jak psy lub koty, mogą zostać zarażone nowym koronawirusem. Zawsze jednak dobrze jest umyć ręce mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzętami. Chroni to przed różnymi popularnymi bakteriami, takimi jak E. coli i Salmonella, które mogą przenikać między zwierzętami domowymi, a ludźmi.
– informacje ze strony WHO.

Co robić, by uniknąć zarażenia koronawirusem?

Ministerstwo Zdrowia wciąż apeluje o to, by zwracać szczególną uwagę na kwestie dotyczące zachowania higieny. Pamiętaj o prawidłowym myciu rąk wodą z mydłem. Myj ręce zawsze przed przygotowaniem jedzenia, po skorzystaniu z toalety, podróży, wizycie w sklepie.

Poza domem warto mieć przy sobie żel antybakteryjny, jednak tych właściwie nie ma już w sklepach. Podpowiadamy więc, jak zrobić żel antybakteryjny.

Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z opcji zdalnej pracy, zaopiekuj się dzieckiem na czas zamkniętych szkół, przedszkoli i żłobków. W miarę możliwości nie korzystaj z pomocy dziadków (osoby starsze są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby COVID-19, wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2.

Unikaj także przebywania w dużych skupiskach ludzi. Wychodź na spacery, ale nie spotykaj się ze znajomymi. W czasie pandemii koronawirusa nie wybieraj się także do kościoła. Zobacz gdzie i w jakich godzinach odbywają się transmisje mszy świętych.

Dowiedz się więcej na temat koronawirusa: