pies

Co można wyczytać z oczu psa?

Naturalnym sposobem kontaktu z drugą istota żywą jest patrzenie sobie w oczy. Może ono mieć wiele różnych znaczeń - może być tylko podjęciem kontaktu, zaproszeniem do dalszej komunikacji lub ostrzeżeniem. Długotrwałe uporczywe wpatrywanie się w oczy drugiego osobnika w naturze jest konfrontacją sił charakteru. Odwrócenie wzroku może świadczyć o uznaniu wyższości drugiego osobnika. Czy powinniśmy więc patrzeć naszemu psu w oczy? I o czym mówią nam oczy psa? Jest to ważne zwłaszcza jeśli chodzi o stan zdrowia psa.
/ 19.08.2010 09:48
pies

Oczy - źródło informacji

Psy są bardzo spostrzegawcze, potrafią bez trudu zauważyć czy nasze oczy są otwarte czy zamknięte i w jakim kierunku patrzą. Potrafią też doskonale odczytać znaczenie naszego spojrzenia. Sygnały wzrokowe są wśród zwierząt jednym z naturalnych sposobów komunikacji. My ludzie z oczu psa możemy odczytać jego nastrój, zamiary i samopoczucie. Z oczu psa możemy wywnioskować jaka była jego przeszłość i jakie jest dziś jego życie. I wreszcie oczy mówią nam wiele o stanie zdrowia psa. Oczy mówią nam więcej, niż cokolwiek innego o psie, na którego patrzymy. Dlatego patrzmy psu w oczy, nie prowokacyjnie, lecz uważnie.

Objawy chorobowe

Na pierwszy rzut oka łatwo zauważyć, jeśli oczy naszego psa nie błyszczą jak zazwyczaj, są załzawione, cieknie z nich wydzielina lub nagle robią się mętne i nie wyglądają normalnie. Niepokojący jest inny kolor oka, niż zwykle (może świadczyć o uszkodzeniu lub urazie wewnątrz gałki), jak i inny kolor błon śluzowych wokół oka i niekiedy trzeciej powieki. Właściciel znający swojego psa doskonale potrafi zauważyć najmniejszą zmianę w samopoczuciu psa widząc jego spojrzenie.

Przeczytaj też: Jak się opiekować chorym psem?

Czasem oczy psa mówią nam o złej kondycji psychicznej i fizycznej psa, kłopotach innych narządów lub zarobaczeniu (silny wypływ z oczu). Czasem też same oczy stają się obiektem różnych chorób i urazów. Niektóre choroby oczu są dość powszechne i łatwo wyleczalne pod warunkiem szybkiej reakcji z naszej strony. Inne mogą być niebezpieczne dla wzroku, a niekiedy nawet życia psa. Niektóre choroby oczu u psów są wrodzone, inne mogą być też dziedziczne.

Zobacz: Świerzb uszny i krwiak ucha u psa - jak leczyć?

Jeśli cokolwiek niepokoi nas w spojrzeniu naszego psa przyjrzyjmy mu się uważniej i w razie jakichkolwiek wątpliwości zwróćmy się szybko do lekarza weterynarii!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)