Świerzb u psa fot. Adobe Stock

Świerzb u psa - objawy i leczenie ucha

Choroby uszu, np. świerzb u psa mogą być pierwotne albo wtórne, zwykle są ze sobą powiązane. Świerzb atakuje głównie młode szczenięta. Nigdy nie należy lekceważyć niepokojących objawów związanych z psimi uszami - ich konsekwencje mogą być poważne, również dla człowieka.
/ 09.07.2020 16:35
Świerzb u psa fot. Adobe Stock

Świerzb wywołuje pasożyt świerzbowiec drżący. Składa on jaja, po 3 tygodniach wykluwają się larwy. Świerzb u psa jest przypadłością poważną, która może dotyczyć nawet najbardziej zadbanych psiaków - wystarczy kontakt z lisem czy bezdomnym zwierzęciem.

Świerzb​y u psa – co to takiego?

Świerzb uszny u psa to choroba wywoływana przez obecność roztocza pasożytującego w okolicy ucha. Atakuje on przewody słuchowe, niekiedy także okolice ucha. Kontakt z chorym zwierzęciem grozi zarażeniem świerzbowcem nie tylko psom i kotom, ale także człowiekowi. Świerzb uszny często połączony jest z zapaleniem ucha. 

Proces wychodzenia z choroby jest długi i trudny. Jeśli dojdzie do zapalenia, organizm psa jest osłabiony, a zakażenie świerzbowcem może powodować powikłania i kolejne infekcje.  

Świerzb uszny u psafot. Adobe Stock

Objawy świerzbu u psa

Świerzb u psa w początkowej fazie może przypominać grudki - pies, który często drapie się w okolicach uszu sygnalizuje, że coś jest nie tak. Konieczna jest obserwacja zwierzęcia i wizyta u weterynarza. Świerzb daje objawy, które na początku wielu właścicieli psów bagatelizuje (wydzielina z ucha, drapanie), ale jeśli zaobserwujesz poniższe symptomy, udaj się ze zwierzęciem do weterynarza. W celu zdiagnozowania choroby konieczne jest wykonanie badania mikroskopowego.

  • Swędzenie,
  • czerwone, ropne grudki,
  • rany na ciele psa (pies drapie się aż do krwi),
  • brunatna wydzielina wypełniająca kanał słuchowy,
  • wypadająca plackami sierść (świerzb u psa może przenieść się na np. brzuch),
  • zaatakowane brązową wydzieliną zęby, pysk, oczy.

Jak leczyć świerzb u psa

W leczeniu świerzbu u psa zwykle stosuje się preparaty zalecone przez weterynarza, aplikowane bezpośrednio do ucha po jego oczyszczeniu. Pomocniczo w leczeniu oraz profilaktycznie stosuje się preparat przeciwpasożytniczy w formie spot-on (zakraplany na skórę grzbietu). Psy zarażone świerzbowcem muszą być ostrzyżone na krótko. Konieczna jest też regularna higiena, mycie specjalnymi szamponami - skóra zwierzaka musi być przygotowania do leczenia. 

Zaniedbanie świerzbu usznego u psa może doprowadzić do poważnych stanów zapalnych ucha, które mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego jeśli podejrzewamy u naszego psa świerzbowca, powinniśmy szybko udać się z nim do weterynarza. Ponadto świerzb u psa może nawracać - nawet 2-miesięczna terapia może dać wynik jedynie zaleczający. Jest to poważna próba dla wielu posiadaczy psów - niestety często zwierzęta są nieleczone (wiąże się to z kosztami), dotyka je więcej chorób, finalnie - umierają. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 17.08.2010.

Polecane artykuły: Małe psy, które będą czuć się dobrze w mieszkaniachPsy z włosami - 7 ciekawych rasNajlepsze rasy psów dla dzieci