10335856Świerzb uszny i krwiak ucha u psa – jak leczyć?

Choroby uszu mogą być pierwotne albo wtórne, zwykle są ze sobą powiązane. Nigdy nie należy lekceważyć niepokojących objawów związanych z psimi uszami - ich konsekwencje mogą być poważne, a nawet jak w przypadku świerzbu groźne także dla człowieka.
Żyjące w mieście psy wymagają więcej „zabiegów czyszczących” ponieważ ich włosy i skóra narażone są na kontakt z dużą ilością miejskiego pyłu, zanieczyszczeń i spalin.

Świerzb

  • Świerzb uszny u psa – co to takiego?

Świerzb uszny u psa to choroba wywoływana przez obecność roztocza pasożytującego w okolicy ucha. Atakuje on przede wszystkim przewody słuchowe, niekiedy także okolice ucha. Kontakt z chorym zwierzęciem grozi zarażeniem świerzbowcem nie tylko psom i kotom, ale także człowiekowi. Świerzb uszny często połączony jest z zapaleniem ucha. Jego objawy to swędzenie oraz brunatna wydzielina wypełniająca kanał słuchowy. W celu zdiagnozowania choroby konieczne jest wykonanie badania mikroskopowego.

  • Jak wygląda leczenie świerzbu usznego?

W leczeniu zwykle stosuje się preparaty zalecone przez weterynarza aplikowane bezpośrednio do ucha po jego oczyszczeniu. Pomocniczo w leczeniu oraz profilaktycznie stosuje się preparat przeciw pasożytniczy w formie spot-on (zakraplany na skórę grzbietu). Zaniedbanie świerzbu usznego u psa może doprowadzić do poważnych stanów zapalnych ucha, które mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego jeśli podejrzewamy u naszego psa świerzbowca, powinniśmy szybko udać się z nim do weterynarza.

Jeśli nasz pies ma świerzb uszny, opiekując się nim, pamiętajmy o higienie – dzięki temu sami unikniemy zarażenia.

Krwiak małżowiny usznej

Krwiak małżowiny usznej powstaje na skutek uszkodzenia jednego z naczyń krwionośnych ucha. Przyczyny takiej choroby mogą być różne. Najczęstszą z nich jest uraz mechaniczny powstały na skutek ciągłego drapania ucha z powodu chronicznego stanu zapalnego ucha zewnętrznego. Bywa, że powoduje ją obecność pasożytów (np. świerzb uszny) lub kleszczy, albo ciała obcego w przewodzie słuchowym. Najczęściej krwiak małżowiny usznej - jak większość chorób uszu - zdarza się u psów o długich uszach.

  • Leczenie

Zazwyczaj odsysa się krwiak, a następnie zakłada opatrunek uciskowy i stosuje niezbędne leki, które usuną także przyczynę choroby – np. stan zapalny przewodu słuchowego. 

Nawracające krwiaki poddaje się zabiegowi chirurgicznemu zwanemu „łyżeczkowaniem”.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)