Świerzb wywołuje pasożyt świerzbowiec drżący. Składa on jaja, po 3 tygodniach wykluwają się larwy. Świerzb u psa jest przypadłością poważną, która może dotyczyć nawet najbardziej zadbanych psiaków - wystarczy kontakt z lisem czy bezdomnym zwierzęciem.
Świerzby u psa – co to takiego?
Świerzb uszny u psa to choroba wywoływana przez obecność roztocza pasożytującego w okolicy ucha. Atakuje on przewody słuchowe, niekiedy także okolice ucha. Kontakt z chorym zwierzęciem grozi zarażeniem świerzbowcem nie tylko psom i kotom, ale także człowiekowi. Świerzb uszny często połączony jest z zapaleniem ucha.
Proces wychodzenia z choroby jest długi i trudny. Jeśli dojdzie do zapalenia, organizm psa jest osłabiony, a zakażenie świerzbowcem może powodować powikłania i kolejne infekcje.
fot. Adobe Stock
Objawy świerzbu u psa
Świerzb u psa w początkowej fazie może przypominać grudki - pies, który często drapie się w okolicach uszu sygnalizuje, że coś jest nie tak. Konieczna jest obserwacja zwierzęcia i wizyta u weterynarza. Świerzb daje objawy, które na początku wielu właścicieli psów bagatelizuje (wydzielina z ucha, drapanie), ale jeśli zaobserwujesz poniższe symptomy, udaj się ze zwierzęciem do weterynarza. W celu zdiagnozowania choroby konieczne jest wykonanie badania mikroskopowego.
- Swędzenie,
- czerwone, ropne grudki,
- rany na ciele psa (pies drapie się aż do krwi),
- brunatna wydzielina wypełniająca kanał słuchowy,
- wypadająca plackami sierść (świerzb u psa może przenieść się na np. brzuch),
- zaatakowane brązową wydzieliną zęby, pysk, oczy.
Jak leczyć świerzb u psa
W leczeniu świerzbu u psa zwykle stosuje się preparaty zalecone przez weterynarza, aplikowane bezpośrednio do ucha po jego oczyszczeniu. Pomocniczo w leczeniu oraz profilaktycznie stosuje się preparat przeciwpasożytniczy w formie spot-on (zakraplany na skórę grzbietu). Psy zarażone świerzbowcem muszą być ostrzyżone na krótko. Konieczna jest też regularna higiena, mycie specjalnymi szamponami - skóra zwierzaka musi być przygotowania do leczenia.
Zaniedbanie świerzbu usznego u psa może doprowadzić do poważnych stanów zapalnych ucha, które mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego jeśli podejrzewamy u naszego psa świerzbowca, powinniśmy szybko udać się z nim do weterynarza. Ponadto świerzb u psa może nawracać - nawet 2-miesięczna terapia może dać wynik jedynie zaleczający. Jest to poważna próba dla wielu posiadaczy psów - niestety często zwierzęta są nieleczone (wiąże się to z kosztami), dotyka je więcej chorób, finalnie - umierają.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 17.08.2010.
Polecane artykuły: Małe psy, które będą czuć się dobrze w mieszkaniachPsy z włosami - 7 ciekawych rasNajlepsze rasy psów dla dzieci