Samojedy sprawdzają się jako psy domowe, za sprawą swojego łagodnego nastawienia, szczególnie w kontaktach z dziećmi. fot. Fotolia

Charakterystyka rasy samojed

Jeśli ktoś szuka psa, który będzie dobrym towarzyszem w domu, nie będzie sprawiał problemów i szybko nauczy się podstawowych komend, samojed jest odpowiednią rasą. Psy te charakteryzują się dużą inteligencją i towarzyskim nastawieniem. Poznajmy bliżej rasę samojed.
/ 03.09.2018 09:26
Samojedy sprawdzają się jako psy domowe, za sprawą swojego łagodnego nastawienia, szczególnie w kontaktach z dziećmi. fot. Fotolia

Samojed to jedna z ras psów, należąca do grupy szpicy i psów pierwotnych. Rasa zaklasyfikowana jest do sekcji północnych psów zaprzęgowych. Psy tej rasy od wielu setek lat towarzyszyły plemieniu Samoyedów, żyjących w Rosji i na Syberii. Pełniły one rolę psów zaprzęgowych i myśliwskich. Samojedy miały wstęp do ludzkich namiotów, gdyż często ogrzewały swych właścicieli. Końcem XIX wieku zostały przywiezione do Europy, gdzie zyskiwały popularność ze względu na niepowtarzalną, śnieżnobiałą sierść.

Polecamy: "Posmutnienie", ospałość i kaszel u psa - czy to nosówka?

Psy tej rasy świetnie sprawdzają się jako psy domowe, za sprawą swojego łagodnego nastawienia, szczególnie w kontaktach z dziećmi. Nie sprawdzają się jako psy stróżujące lub jako pomoc na gospodarstwie. Samojedy silnie przywiązują się do ludzi, są posłuszne, żywe, towarzyskie, inteligentne i bystre. Dobrze wychowane słuchają się właściciela, ale zaniedbane i nieułożone mogą sprawiać problemy związane z nieposłusznością.

Zobacz również: Jak wyglądają zawody Obedience?

Sierść Samoyeda złożona jest z dwóch warstw : miękkiego podszerstka, który ma za zadanie chronić przed wyziębieniem oraz długiej okrywy włosowej, która powinna być czysto biała lub kremowa. Z tyłu uda tworzą się portki, a na ogonie kita. Na wystawach psy w jakiejkolwiek innej barwie są z miejsca dyskwalifikowane.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)