Pies Faraona - charakterystyka rasy

Pies Faraona to bardzo charakterystyczna rasa. Psy te charakteryzują się niecodziennym i bardzo ciekawym wyglądem, a także łagodnym usposobieniem. Warto poznać tę rasę nieco bliżej.
/ 28.04.2011 11:34

pies Faraona

fot. Fotolia

Historia rasy pies Faraona

Pies Faraona to jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji ras pierwotnych. Według klasyfikacji FCI nie podlega próbom pracy. Niezwykle barwnie rysuje się historia tej rasy. Samą nazwą „pies faraona” określano początkowo wszystkie psy z obszaru wybrzeży i wysp Morza Śródziemnego, a nie jak można się domyślać, psy występujące jedynie w Egipcie.

Rasę nazwano tak, ponieważ przypominały staroegipskie charty zwane tesemami, których wizerunkami przyozdabiano ściany grobowców faraonów. Te śródziemnomorskie psy wyglądem przypominały formę pośrednią między chartem a psem gończym. W roku 1974 rasa ta została zaklasyfikowana przez angielski Kennel Club pod nazwą Pharaoh hound. W 1977 FCI pod tą samą nazwą zrejestrowało tę rasę i przyjęło wzorzec wydany przez Maltę.

Zobacz również: Ile powinien spacerować twój pies?

pies Faraona

fot. Fotolia

Charakter i wygląd psa Faraona

W rejonach Malty i na okolicznych wyspach, skąd pochodzi ta rasa, nazywana jest kelb tal fenek co dosłownie oznacza pies królika. Na Maltę pies faraona przybył najprawdopodobniej z Fenicjanami lub Kreteńczykami, którzy posiadali psy w podobnym typie. W czasach swojej świetności psy te wykorzystywane były jako psy myśliwskie, współcześnie pies Faraona jest psem towarzyszącym.

Pies faraona jest psem czujnym, aktywnym, rodzinnym o wysokim stopniu posłuszeństwa wobec domowników. Dobrze wychowany jest bardzo posłuszny i nie sprawia najmniejszych problemów. Psy tej rasy posiadają jasnobrązowe, rudobrązowe, jasnorude i rude, umaszczenie z białymi znaczeniami na kończynach. 

Zobacz całą Encyklopedię ras psów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/21.02.2019 18:49
Mam sunie. Ma 9 mies.Z tego co widze- doszlo do mutacji genow!!!! Mam miniaturke psa faraona!!!! Jedyny taki pies obecnie na swiecie!!!! Zastanawia mnie- dlaczego Jej nosek zmienia barwe !!! Szukam informacji. W lesie na spacerze to wrecz "fruwa" nad nad zaroslami!!! Jest : czujna, szybka, nosek Jej niesamowicie pracuje, posluszna i potrzebuje duzo wybiegania!!! Mala, kochana istotka-tylko ja musze sie Jej uczyc!!!! Pozdrawiam i ucze sie Jej jezyka /szczekania/.ma inny "akcent" jak moje poprzednie cudowne psy , ktore odeszly z tego swiata!!!!!!Pozdrawiam.
/16.02.2016 00:19
a co to jest na pierwszym zdjęciu??????????? kundelek? bo na pewno nie pies faraona!