łaciaty pies

"Posmutnienie", ospałość i kaszel u psa - czy to nosówka?

Nasz ekspert, lekarz weterynarii, odpowiada na wątpliwości właścicielki suczki, która podejrzewa objawy nosówki i pyta o sprawdzoną lecznicę dla zwierząt w województwie śląskim.
/ 20.04.2011 14:20
łaciaty pies

Witam! Bardzo zależałoby mi na konsultacji w sprawie choroby mojego psa. Zaniepokoiło mnie najpierw pewnego rodzaju "posmutnienie" u mojej suczki. Chwilę później pojawiły się drgawki i jakby niedowład w tylnych nogach. Ten jakby niedowład chwilę później ustąpił, jednak postawa psa w dalszym ciągu była chwiejna. Chwilę potem pojawiła się obfita wydzielina - ślina z pyska psa. Wszystko działo się w przeciągu może 20 minut. Zaniepokojona pojechałam od razu do weterynarza. Weterynarz stwierdził, że na pewno nie jest to nosówka (a nosówka w naszej okolicy właśnie panuje) i że w zasadzie nie wie co mogło być powodem takich objawów u psa. Podał leki przeciwwstrząsowe, przeciwgorączkowe i na wymioty, w razie gdyby coś suczka zjadła. Władze w nogach odzyskała, jednak w dalszym ciągu utrzymuje się "posmutnienie", ospałość oraz niepokojący kaszel. Mam czasem wrażenie, że traci świadomość w pewnych momentach bo nie patrzy na mnie jak ją wołam. Bardzo proszę o poradę bo wydaje mi się, że weterynarz u którego byłam się myli. Boję się ze to nosówka i każda chwila jest cenna. Proszę o podanie adresu dobrego lekarza i dobrej kliniki w okolicy w województwie śląskim najbliżej miejsca mojego zamieszkania - Myszków. Katarzyna K.

Nosówka występuje sporadycznie

Po przeczytaniu wiadomości od Pani na pierwszą myśl nasunęła mi się padaczka. Ale czy tak jest rzeczywiście? Trudno ocenić bez zbadania psa. Proszę pamiętać, że porada wirtualna ma jednak pewne ograniczenia i nic nie zastąpi bezpośredniej wizyty u weterynarza, który zwierzę po prostu zbada.

Faktycznie w województwie śląskim zdarzają się przypadki nosówki, ale określenie "nosówka szaleje" jest bardzo dalekie od prawdy. Choroba ta występuje sporadycznie, jest bardzo rzadka od kiedy wprowadzono powszechne szczepienia przeciwko wywołującemu ją wirusowi. Choroba może przebiegać z objawami nerwowymi oraz ze strony układu oddechowego. Można jednak ją dość łatwo potwierdzić szybkim testem diagnostycznym.

Lecznica dla zwierząt w województwie śląskim

Co do lecznic w województwie śląskim - polecam klinikę weterynaryjną "Brynów" w Katowicach. Mają tam zespół bardzo dobrych specjalistów i bardzo szerokie możliwości diagnostyczne. Miejsce to i pracujących tam lekarzy znam osobiście i mogę szczerze oraz z czystym sumieniem wskazać to miejsce.

Klinika weterynaryjna "Brynów"
ul. Brynowska 25c
Katowice
tel. (+48) 32 205 14 67

Masz problem ze zdrowiem swojego psa? Nie wiesz jak rozpoznać objawy danej choroby i jak je leczyć? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@infornext.pl! Na Twoje pytanie odpowie lekarz weterynarii - Anna Włodarczyk.