Pospolite schorzenia u kameleonów – jak zapobiegać i jak leczyć?

Jeśli w terrarium panuje nieodpowiednia wilgotność, kameleon może mieć problemy z linieniem.
Kameleony to niezwykle piękne gady, jednak ich hodowla nie należy do najłatwiejszych. Jeszcze przed kupnem kameleona warto poznać najczęstsze problemy i schorzenia, aby w przyszłości uniknąć błędów i jak najlepiej zaopiekować się zwierzęciem. Jakie schorzenia występują najczęściej i jakie mogą być ich przyczyny?
/ 20.05.2011 07:49
Jeśli w terrarium panuje nieodpowiednia wilgotność, kameleon może mieć problemy z linieniem.

Jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości jest niedobór witamin. Do głównych objawów należy przede wszystkim brak koordynacji ruchów oraz niedostatek siły w łapkach, co powoduje problemy z poruszaniem się po gałązkach. Drugim typowym objawem są zaburzenia wzroku, przez co kameleon nie ma możliwości dokładnej lokalizacji ofiary. Brak witamin objawia się również brakiem mocy wyrzutu oraz lepkości języka. Gdy zauważymy takie objawy, powinniśmy podać naszemu zwierzęciu witaminy, które bez problemu kupimy w każdym sklepie zoologicznym. Jeśli jednak podajemy witaminy regularnie lub ich podawanie nie przyniosło rezultatu, powinniśmy skonsultować się z weterynarzem.

Zobacz również: Koty rudzielce – na czym polega ich czar?

Jeśli w terrarium panuje nieodpowiednia wilgotność, kameleon może mieć problemy z linieniem. Pamiętajmy, aby rygorystycznie przestrzegać norm podawanych w fachowej literaturze oraz przez doświadczonych hodowców. Wilgotność w terrarium powinna być utrzymywana na poziomie 70 - 80 procent. Oczywiście problemy z linieniem nie muszą być przyczyną jedynie złych warunków panujących w terrarium. Przyczyną mogą być także pasożyty (np. dermatofity) dlatego zawsze warto poddać zwierzę kontroli u lekarza. W przypadku kiedy mamy do czynienia ze zbyt dużą wilgotnością, mogą się pojawić odparzenia oraz często idące za tym zmiany grzybiczne, które również powinien skontrolować lekarz.

Kolejną niezwykle ważną rzeczą jest odpowiednia dieta. W sytuacji kiedy główne menu stanowią larwy mączniaków, może dojść do zaczopowania przewodu pokarmowego. Taką dolegliwość wywołuje chityna, której gady praktycznie nie trawią. Ponadto mączniaki zawierają bardzo dużo tłuszczu, co może spowodować nadmierne odkładania tłuszczu w tkankach kameleona. To z kolei doprowadza do zatykania przewodów rodnych, nadmiernego otłuszczania wątroby i nerek, a tym samym do ich niewydolności. Skutek w radykalnych sytuacjach jest bardzo łatwy do przewidzenia.

Sprawdź też: Kocia anatomia – interesujące zagadnienia i ciekawostki

Jeśli zależy nam na dobrym zdrowiu naszego gadziego pupila nie możemy zapominać o regularnym, odrobaczaniu. Częstymi pasożytami tych gadów są obleńce, tasiemce oraz pierwotniaki wywołujące amebiozę. Najczęstszą przyczyna dolegliwości pokarmowych są właśnie pasożyty. Od czasu do czasu więc warto odwiedzić weterynarza, by odrobaczyć kameleona, wykonać kontrolę stanu zdrowia i zakupić odpowiednią dawkę witamin.

Redakcja poleca

REKLAMA