Wybieramy poduszkę idealną

Poduszki mogą być różne - jak wybrać najlepszą?
kobieta śpiąca, poduszka, sen, łóżko fot. Fotolia

Niektóre poduszki są tak duże, że podpierają nie tylko głowę i szyję, lecz także plecy. Inne z kolei są prawie tak małe jak jaśki. Poza wymiarami różni je też kształt, rodzaj wypełnienia i wysokość. Decyzja o zakupie odpowiedniej poduszki nie jest więc taka prosta. Do niedawna panowała moda na duże poduszki, o wymiarach 70 x 70 cm.
Obecnie niektórzy ortopedzi doradzają mniejsze, bo tamte podpierają nie tylko kręgosłup szyjny, lecz także (niepotrzebnie) piersiowy. Tymczasem o kręgi piersiowe dużo lepiej zadba dobry materac. W związku z tym powinniśmy spać raczej na poduszce w kształcie wydłużonego prostokąta o wymiarach ok. 30 x 50 cm lub na niewiele większej.

Wypełnienie poduszki

Możemy wybrać poduszkę z puchu (jeśli nie mamy alergii), z pianki termoelastycznej (ale powinna być dobrej jakości – sprężysta) lub z włókien poliestrowych. Te ostatnie jednak często już po roku tracą sprężystość. Odradzamy poduszki z pierza, bo szybko stają się twarde i płaskie.

Wysokość poduszki

Wielu producentów zaznacza na swoich poduszkach, czy są polecane dla śpiących na boku, plecach czy też na brzuchu. Jeśli wybrana poduszka nie jest tak oznaczona, oceń jej wysokość. Do spania na boku najlepsza jest dość pękata poduszka o wys. minimum 10 cm, na plecach – średnio wysoka (ok. 8 cm), a na brzuchu – płaska (wystarczy 5 cm).

W górnym rzędzie: od lewej poduszka do spania na brzuchu (Ikea), od prawej poduszka do spania na plecach (Ikea). W dolnym rzędzie: poduszki do spania na boku (Ikea).

Inne rodzaje poduszek

Dla alergików najlepsze są poduszki ze zdejmowanym pokryciem (na suwak), które można prać. Poduszka wodna to z kolei rodzaj poduszki ortopedycznej polecanej osobom z chorym kręgosłupem. Chroni przed bólem szyi i ramion, ułatwia zasypianie.
Wyróżnia ją to, że poza normalnym wypełnieniem (najczęściej z włókien poliestrowych) zawiera też komorę wypełnioną wodą, otoczoną włóknami izolującymi osobę śpiącą przed zimnem. Gdy kładziemy na niej głowę, wypchnięta przez nacisk ciecz przemieszcza się, zapewniając optymalne podparcie głowy, szyi i ramion. Ilość wody można regulować. Cena takiej poduszki to 80–200 zł.
Na podst. B. Lasota, Wybieramy poduszkę, "Pani domu" nr 20, 2013
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
Odkąd dostałam w prezencie poduszkę termoplastyczną Puch Thermal Comfort nie wyobrażam sobie już nic innego, doszło nawet do tego, że jak śpię poza domem, to zabieram swoją poduszkę, tak się do niej przyzwyczaiłam :)
/4 lata temu
na stronie heveamaterace są poduszki visco profil Wyrób Medyczny, doskonałe do siedzenia i leżenia - na boku i na wznak. Na pokazach medycznych po 400złotych a na sklepie internetowych za niecałe 200. Warto