Bo generalna zasada jest taka: im jesteśmy ciężsi, tym materac powinien być twardszy, a także grubszy (nawet do 20 cm). Grubsze materace zaleca się także osobom ze schorzeniami kręgosłupa i tym, które – z konieczności lub z wyboru – spędzają w łóżku więcej czasu. Minimalna długość materaca z kolei powinna być 10 cm większa od naszego wzrostu.
Jak sprawdzić, czy twardość materaca jest dla nas odpowiednia?
- Należy się na nim położyć na wznak i poprosić drugą osobę o wsunięcie dłoni pod plecy na wysokości lędźwi.
- Jeśli dłoń napotyka lekki opór, materac ma optymalną twardość.
- Dłoń wsuwana z wielkim trudem oznacza nadmierną miękkość materaca, a jeśli pod plecami jest dużo miejsca – materac jest zdecydowanie za twardy.
- Zbyt twardy powoduje ucisk naczyń krwionośnych, może wywoływać skurcze i drętwienie mięśni, a zbyt miękki materac prowadzi do wygięcia kręgosłupa, bólu pleców, a nawet problemów z oddychaniem.
- Dobre materace mają wydzielone tzw. strefy komfortu, które dają poszczególnym częściom ciała lepsze podparcie (idealna liczba tych stref to siedem).
- Warto dla przedłużenia żywotności materaca co jakiś czas odwracać go zarówno w poziomie, jak i w pionie.
Materace według zawartości dzielimy na trzy zasadnicze rodzaje:
SprężynowePrzy sprężynowych warto wybierać odmianę kieszonkową – więcej jest w nich sprężyn niż w materacach tradycyjnych i są one umieszczone w tzw. kieszonkach wykonanych z bawełny lub z tkaniny polipropylenowej. Im więcej jest sprężyn, tym materac jest mniej narażony na odkształcenia i lepiej dostosowuje się do kształtu ciała.
Piankowe
Materace piankowe z kolei lepiej amortyzują ruch niż materace sprężynowe (to istotne, jeśli para śpi na jednym materacu) i mniej absorbują kurz, a wraz z nim alergeny. W tej kategorii godne polecenia są materace z pianki termoelastycznej, która pod wpływem ciepła emitowanego przez ciało staje się bardziej miękka i elastyczna, idealnie dopasowując się do kształtu ciała.
Lateksowe
Piankę w materacach lateksowych produkuje się z kauczuku naturalnego lub syntetycznego (znacznie droższy i lepszy jest ten pierwszy, często też łączy się oba rodzaje). Są one bardzo trwałe, a jednocześnie bardzo elastyczne i doskonale dostosowują się do kształtu ciała. Właśnie elastyczne materace powinny brać pod uwagę osoby śpiące na boku, bowiem najbardziej wystające części ciała, czyli ramiona i biodra, mogą się w nich wygodnie zagłębić. Śpiący na brzuchu lub na wznak powinni wybierać nieco twardsze modele. Lateks posiada poza tym właściwości hypoalergiczne, nie utlenia się i nie gromadzi kurzu. Może on być stosowany również jako obłożenie wkładu materaca sprężynowego.
Pamiętajmy, że komfort snu poprawiają także specjalne poduszki np. dla śpiących na brzuchu czy mających problemy z kręgami szyjnymi. Wszystkie nowe technologie, nowe formy i materiały pojawiające się w sypialni mają nam zapewnić niebiański wypoczynek.