wybielacz i ubrania fot. Fotolia

WYBIELACZ DO TKANIN: soda oczyszczona zastosowanie

Naturalnym wybielaczem do tkanin jest np. soda oczyszczona lub ocet. Zobacz, jak stosować te produkty do wybielania ubrań!
Weronika Kwaśniak / 29.08.2018 12:07
wybielacz i ubrania fot. Fotolia

Białe materiały niestety szybko żółkną, szarzeją lub po prostu tracą ładny odcień. Same nie odzyskają pierwotnej bieli - konieczny jest domowy lub profesjonalny wybielacz do tkanin. Jeśli nie chcesz korzystać ze sklepowego detergentu, domowy środek przygotujesz w naprawdę prosty sposób. Będzie nie tylko ekologicznie, ale również tanio!

Co więcej, większość z polecanych produktów na pewno masz w swojej kuchni - to np. soda oczyszczona, ocet, cytryna, woda utleniona lub aspiryna. Jak je łączyć? Jak wybielić firanki? Jak rozjaśniać ubrania?

Soda oczyszczona: zastosowanie do wybielania

Chyba najpopularniejszym domowym wybielaczem do tkanin (w tym jeansów!) jest soda oczyszczona. Można ją stosować na różne sposoby.

  • Do każdego prania dodaj 1/2 szklanki sody oczyszczonej. Dzięki temu uchronisz ubrania przed zszarzeniem lub wypłowieniem.
  • Jeśli chcesz wykonać pranie ręczne, użyj sody zamiast proszku do prania. Świetnie rozjaśni materiały.
  • Jeśli tkaniny już straciły swój kolor, przygotuj roztwór. Szklankę sody oczyszczonej rozmieszaj z 4 litrami wody. Namocz białe ciuchy na kilka godzin, a potem pierz jak zwykle.
  • Jak wybielić firanki? Przygotuj specjalną miksturę: do garnka wlej 2 litry wody i wrzuć 2 grube plastry cytryny. Zagotuj. Przelej np. do miski i dodaj 2 łyżki sody oczyszczonej. Dokładnie wymieszaj i włóż firanki. Uwaga! Jeśli tkanina jest bardzo delikatna, nie należy wkładać jej do gorącej wody.

Co robić, gdy pralka brudzi ubrania?

To ważne - sody oczyszczonej nie wolno nigdy sypać bezpośrednio na materiał. W każdym przypadku musi być chociaż lekko rozcieńczona. W przeciwnym razie, uszkodzi włókna tkaniny.

Inne pomysły na domowy wybielacz do tkanin

  • Znanym naturalnym wybielaczem jest sok z cytryny. Wyciśnij owoc, sok przelej do butelki ze spryskiwaczem. Białe ubrania upierz jak zwykle, a potem rozwieś na pełnym słońcu, uprzednio spryskując je cytryną. Kwas połączony z promieniami słonecznymi, sprawi że ciuchy będą śnieżnobiałe.
  • Zamiast płynu do płukania, dodaj do prania ocet. Rozjaśni on tkaniny i zmiękczy je.
  • Rozpuść w wodzie 6 tabletek aspiryny i namocz ubrania w roztworze. Odzyskają dawną biel, uważaj jednak aby nie zastosować kolorowego lekarstwa - może zabarwić materiał!
  • Jeśli chcesz wybielić obrus, zanurz go na godzinę w zimnym mleku. Potem upierz jak zwykle.
  • Gdy ubranie jest białe i nie ma nawet niewielkich kolorowych nadruków, przed praniem wymocz je w wodzie utlenionej. Łyżeczkę rozcieńcz w 3 litrach czystej wody.
  • Nietypowym wybielaczem do tkanin są skorupki jajek. Włóż skorupki do materiałowego woreczka i mocno go zawiąż. Taki dodatek umieść w bębnie pralki, pierz ubrania jak zwykle.

Czytaj więcej porad domowych