W czasie wolnym od pracy często staramy się znaleźć chociaż chwilę na zrobienie np. zaległego prania. Raczej nie zastanawiamy się wtedy nad zużyciem prądu ani wody. Jest jednak pewien sposób, aby skutecznie zmniejszyć swoje opłaty za media.
Spis treści:
Jak zmniejszyć opłaty za prąd?
Bez wątpienia warto jest zaczekać, aż najpierw uzbiera się większa ilość ubrań do wyprania. Okazuje się jednak, że na koszty duży wpływ ma również wybrana taryfa od naszego dostawcy energii, która jest z kolei zależna od pory dnia.
W taryfie G11 opłata jest stała i wynosi 85 groszy za 1 kWh. Wynika to z faktu, że poza godzinami szczytu, w których najwięcej osób korzysta z urządzeń elektrycznych, koszty energii są dużo mniejsze, a dostawcy oferują bardziej atrakcyjne umowy.
Nie każdy z nas pracuje też w typowych godzinach biurowych. Niektórzy przebywają w domu w ciągu dnia i wychodzą do pracy dopiero wieczorem, ale mało kto wie o takiej możliwości.
Kiedy najlepiej ustawić pralkę?
Jak podaje portal WP Finanse, jeśli zdecydujemy się na taryfę G12 to między godziną 22 a 6 rano, a także od 13:00 do 15:00 w ciągu dnia, za jedną kilowatogodzinę możemy zapłacić około 40 groszy.
To samo tyczy się taryfy oznaczonej jako G13. Tam dostawcy proponują zniżkę w ciągu dnia pomiędzy 13:00 a 16:00, między 21:00 a 7 rano oraz w weekendy, ale tylko w okresie zimowym, czyli od października do marca.
Biorąc pod uwagę, że przeciętna pralka o mocy 2000 kWh zużywa kilowatogodzinę na każdą godzinę swojej pracy, jest to spora oszczędność w dłuższej perspektywie.
To dobra wiadomość dla wszystkich pracowników zdalnych, którzy mogą sobie pozwolić na nastawienie prania w trakcie przerwy od obowiązków. Przy stale rosnących cenach mediów to bardzo korzystne rozwiązanie dla domowego budżetu.
Czytaj także:
Pod żadnym pozorem nie wkładaj tej rzeczy do pralki. Możesz poważnie ją uszkodzić
3 skuteczne sposoby aby zmniejszyć opłaty za prąd. Nawet nie wiesz, jak to podbija rachunki
Nigdy nie popełniaj tego błędu w upały. Eksperci apelują: „To działa, przetestowaliśmy”