3 skuteczne sposoby aby zmniejszyć opłaty za prąd. Nawet nie wiesz, jak to podbija rachunki

rachunki za prąd fot. Adobe Stock, Hanna
Opłaty za prąd szybują w górę przez sukcesywne podwyżki cen energii elektrycznej. Warto zatem przyjrzeć się bliżej nie tylko swoim rachunkom, ale i codziennym nawykom. W ten sposób możesz oszczędniej korzystać z jej zasobów i jednocześnie nie rezygnować całkowicie z dotychczasowego komfortu życia.
/ 24.06.2024 11:11
rachunki za prąd fot. Adobe Stock, Hanna

Mnogość sprzętów elektronicznych w domu z pewnością nie sprzyja oszczędzaniu, a rachunki za prąd rosną w ekspresowym tempie. W związku z tym dobrze przyjrzeć się bliżej temu, jak funkcjonuje nasze gospodarstwo domowe, bowiem wysokie koszty mogą wiązać się z nieodpowiedzialnymi nawykami albo błędnym zarządzaniem budżetem. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Spis treści:

  1. Jak oszczędniej korzystać z prądu?
  2. 3 sposoby, aby zmniejszyć rachunki za prąd

Jak oszczędniej korzystać z prądu?

Aby korzystać z energii elektrycznej w sposób bardziej ekonomiczny, warto świadomie kupować używane w domu sprzęty. Chociaż takie zakupy mogą nas więcej kosztować, to z pewnością pieniądze zwrócą nam się z czasem.

Wiele urządzeń zużywa też prąd przechodząc w tzw. tryb czuwania. Mimo że aktualnie wcale z nich nie korzystamy. Zaliczają się do nich między innymi ładowarki, sprzęty AGD wyposażone w zegarki, komputery czy zestawy telewizyjne. Z kolei w upalne dni wydatki zwiększa szczególnie klimatyzacja.

3 sposoby, aby zmniejszyć rachunki za prąd

Wymiana żarówek na energooszczędne

Jeśli przebywasz w domu, zwróć uwagę na to, czy w pustych pomieszczeniach nie pali się światło. Najlepiej od razu zainwestować w energooszczędne żarówki typu LED, które pobierają zaledwie 20% energii potrzebnej do zasilenia zwykłej żarówki. Jak podaje portal Bankier, możesz zaoszczędzić w ten sposób nawet 250 złotych rocznie. Zatem inwestycja zwraca się stosunkowo szybko.

To samo tyczy się innych energooszczędnych sprzętów. Warto przyjrzeć się urządzeniom oznaczonym klasą energetyczną A+++, które w dłuższej perspektywie pozytywnie wpływają na wysokość rachunków. Należy też zapoznać się z instrukcją i nastawić urządzenie na właściwy program.

Zmiana codziennych nawyków

Zanim weźmiesz pod uwagę zmianę taryfy i wymianę domowych sprzętów, upewnij się, czy któryś z domowników nie zasypia przy włączonym telewizorze. A może używa piekarnika częściej niż wymaga tego sytuacja? Ekonomiczne nawyki to także nastawianie prania dopiero, gdy uzbiera się już wystarczająca ilość brudnej odzieży czy rezygnacja z funkcji suszenia naczyń w zmywarce.

Dobrze na przykład postawić na płytę indukcyjną i całkiem zrezygnować z mikrofalówki. Jak podaje portal Business Insider urządzenia bez elementów grzejnych zużywają blisko 25 procent energii mniej. Wszystko zależy jednak od naszych indywidualnych potrzeb.

Unikanie trybu czuwania

Przed wyjściem z domu upewnij się, że z gniazdka nie wystaje żadna ładowarka. Może to być kabel od laptopa, telefonu, a nawet powerbanka czy innego używanego codziennie sprzętu, jak np. słuchawki.

Gdy jesteś w domu koniecznie sprawdzaj, czy laptop i telewizor zostały wyłączone, a nie przeszły w tryb czuwania, który w dłuższej perspektywie znacząco wpływa na wysokość opłat. To drobne zmiany, ale z czasem twój portfel z pewnością ci za nie podziękuje.

Czytaj także:
Dodatkowe pieniądze na ogrzewanie. Wiadomo, kiedy składać wnioski
Inflacja ominęła w tym roku nowalijki. To warzywo kupisz teraz za grosze
Jak mieć pieniądze do końca życia? Ekspert zdradza 4 sprawdzone sposoby

Redakcja poleca

REKLAMA